Kilka lat temu, kiedy tak właściwie to legislator wprowadził nieodzowność pobierania opłat za złomowanie samochodów, informacja ta skonstruowała niemałe zamieszanie wśród posiadaczy starych wozów. Na szczęście okazało się, że ma ona profil symboliczny, biorąc pod szczególną uwagę inne walory oraz argumenty wysuwane prze sympatyków ekologii.

Recykling bo jest niesłychanie atrakcyjny, jako że zezwala na oszczędności – a w tym pomoże sprzęt rodzaju urządzenia magnetyczne. Złomowane są w następstwie tego wszelkie wyposażenia gospodarstwa domowego, a też auta oraz jego części, które są następnie odsprzedawane bądź ulegają przeróbce.

Mimo to nieraz prawo, a złomowanie pojazdów w sposób legalny, nie mają ze sobą nic wspólnego. Jedyną dopuszczalną opcją, jest oddanie wraku bądź też auta do punktu kasacyjnego. Konsekwencją tego jest również wyrejestrowanie pojazdu, co zezwala na dalsze opłaty związane z ubezpieczeniem OC. Dzięki temu posiadacz i właściciel punktu kasacyjnego mogą zarobić. Ten ostatni przede wszystkim na sprzedaży części nadających się do użytku. Niemniej jednak także brane są opłaty za dostarczanie rozebranego wozu, które sięgają maksymalnie do 200 złotych. Inni właściciele punktów złomowania decydują się na gratisowe odbieranie wraków aut bądź też nawet dopłacają do tego (gdyż biorą pod uwagę późniejsze dochody).

Ustawa bo mówi, że punkty kasacyjne mogą, jednakowoż nie muszą pobierać opłat. Bardziej dochodowy wydaje się wobec tego handel częściami używanymi. Dosyć znanym jest w związku z tym sprowadzanie zagranicznych samochodów, jakie są w nienajgorszym stanie, a po pewnym czasie rozbieranie ich w celu sprzedaży poszczególnych elementów. Mimo to w tym wypadku wykorzystywanych jest szereg „wybiegów” pozwalających na unikniecie ewentualnych kosztów. W teorii auto powinno być odstawione do punktu kasacyjnego wspólnie z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu oraz tablicami rejestracyjnymi. Zaświadczenia są automatycznie anulowane, po wcześniejszym zameldowaniu się do punktu wydziału komunikacji. W rzeczywistości do punktów kasacyjnych trafiają wehikuły bez pism, lub tablic, co powoduje, że tego typu transakcje przestają być legalne.