Zwykły użytkownik auta zazwyczaj nie skupia się na kwestii, jaką substancją pokryta jest karoseria jego samochodu. Zabiera nowe auto w upragnionym kolorze wprost ze sklepu, a kiedy gładka warstwa lakieru ulegnie zarysowaniu, oddaje wóz do zakładu lakierniczego i nie musi się o nic niepokoić. Wie, iż fachowiec dobierze kolor i typ lakieru, do niego zaś będzie należeć ocenienie ostatecznego wyniku usługi. Ze strony fachowca sprawa nie jest jednak tak banalnie prosta, gdyż lakiery samochodowe to wymagające substancje – sprawdź lakierowanie proszkowe Poznań. Na początku trzeba nałożyć podkład, a dopiero później można przejść do aplikowania warstwy malarskiej, która określi kolor auta.

Ale to jeszcze nie wszystko. Na samym końcu nakładany jest lakier nabłyszczający, który pozwoli wydobyć barwę oraz oprócz tego będzie chronić warstwy znajdujące się pod spodem. Nakładanie lakieru to złożona operacja, wymagająca dokładności, doświadczenia, a także umiejętności posługiwania się specjalistycznym oprzyrządowaniem. A wszystko po to, aby klient odjechał z warsztatu zachwycony. O urodzie danego auta nieraz decyduje jego barwa. Na niektóre auta nie zwrócilibyśmy zupełnie uwagi, gdyby nie niebanalny kolor karoserii.

Wiedzą o tym producenci samochodów oraz ciągle wzbogacają gamę barwną stosowanych lakierów, pozwalając nawet na indywidualny dobór, uwzględniający preferencje klienta salonu. To zrozumiałe, iż dla większości właścicieli aut kolor lakieru jest istotny, lecz w gruncie rzeczy lakiery spełniają swoje zasadnicze funkcje dzięki innym substancjom tworzącym ich zawartość. Jak wszystkie spoiwa, lakiery samochodowe powinny formować na pokrywanych powierzchniach idealnie równą, cieniutką powłokę.

Klasa poszczególnych substancji wchodzących w skład lakieru, takich jak choćby rozcieńczalnik, wpływa na jego właściwości zabezpieczające oraz wytrzymałość, co ma tak samo wielkie znaczenie, jak wygląd i dokładność krycia. Sztuka dopasowania właściwego typu lakieru, techniki aplikowania na powierzchnię i pozostałych niezbędnych materiałów w profesjonalnym lakierowaniu liczą się o wiele bardziej niż nawet najwspanialszy odcień pigmentu.