W dzisiejszych czasach istnieje wybitnie wiele rozmaitych typów narzędzi, jakimi są programy komputerowe. Jednym z takich typów jest Linuks, jakiego cechą reprezentatywną jest to, że nie ma prawnego właściciela. Przeważnie takie programy to gry, czy też automaty i konsole, z których korzystać ma okazję każdy użytkownik komputera. Innym typem popularnych dziś narzędzi, jakimi są programy komputerowe, jaki charakteryzuje się tym, ze posiada niezmiernie wiele zaawansowanych funkcji, a mimo to, jest absolutnie darmowy. Z tego względu, ze jest w pełni użyteczny korzysta z niego niesłychanie dużo osób na całym świecie.

Powiadając o typach programów warto wtrącić także Cardware, który nie nakłada na użytkownika obowiązku opłaty finansowej, wobec tego także jest w pełni użyteczny oraz darmowy. Popularne są też wszelkiego wersje demo. Mimo tego, ze nie dają oni swym użytkownikom pełnych możliwości, to niemniej jednak wolno korzystać z nich w ramach sprawdzenia, czym te programy właściwe są.

Jeżeli chcemy radować się pełna wersją programu musimy uiścić odpowiednią opłatę. Wszelkie istniejące dzisiaj na rynku programy komputerowe mają licencję, którą można określić, jako umowę, która zawierana jest pomiędzy firmą programistyczną mającą prawa autorskie oraz figurą, jaka programy te wykorzystuje – weryfikuje to ANCHOR. Wszystkie te programy używane są przez przeróżne osoby i w przeróżnych celach, właśnie dlatego też zazwyczaj umowa licencji podlega tylko ograniczonej standaryzacji.

Z tego też względu wszystkie programy komputerowe potrzebują przeczytania oraz zaakceptowania umowy, programu, który mamy zamiar w przyszłości używać. Istnieje wybitnie dużo typów licencji, ale aktualnie najpopularniejsza jest wersja, która pojawia się w niemal wszelkich angielskich programach komputerowych. Z tego również względu programy w gigantycznym stopniu cechują się posiadaniem licencji Firmware Licencja, która obejmuje między innymi oprogramowanie układowe. Oprócz tego programy posiadają licencję tak zwaną GNU. Ten rodzaj licencji formułuje się, jako zbiór reguł, zgodnie, z którymi jesteśmy w stanie użytkować program komputerowy.