Między lakierem a farbą istnieją zasadnicze różnice. Nawet w potocznym języku wyrazów lakier oraz farba nie używa się zamiennie, bez względu na to, jaką sferę użytkowania lakieru mamy właśnie na myśli. Osoba korzystająca z salonu fryzjerskiego dobrze zdaje sobie sprawę, iż farba do włosów nie jest tym samym, co lakier do włosów i do czego innego się obu produktów używa. Wiemy również, iż w inny sposób nakłada się lakier do włosów, a w inny sposób lakier do paznokci oraz pod żadnym pozorem owych zastosowań nie wolno pomylić. Podobnie wyspecjalizowaną dziedziną, jak pielęgnacja kobiecej urody, jest kosmetyka samochodowa.

Lakiernicy troszczą się o idealną powierzchowność aut klientów odwiedzających należące do nich zakłady oraz z taką samą starannością, jak kosmetyczka na kobiece paznokcie, nakładają lakiery samochodowe na wozy swoich interesantów. Lakier, jako substancja o większej w porównaniu z farbą płynności, potrzebuje określonych technik nakładania, aby uzyskać doskonały rezultat ostateczny. Właściciel samochodu musi wyjechać z zakładu tak samo zachwycony, jak prawdziwa dama po odwiedzinach u manikiurzystki.

Nabywając nowy samochód, już od długiego czasu bierze się pod uwagę nie tylko parametry technologiczne oraz markę auta, ale i odcień lakieru. Niejednokrotnie to właśnie rzadka barwa lakieru przyciąga uwagę klienta sklepu i zachwyci go do tego stopnia, iż błyskawicznie dokona wyboru: ten oraz żaden z pozostałych. Zakłady wytwarzające lakiery samochodowe doskonale zdają sobie sprawę z prawidłowości, że w dużej mierze od zalet ich produktów uzależniona jest satysfakcja użytkowników samochodów – to potwierdza pitstop-ams.pl – lakiernik warszawa ursynów. Oferują w związku z tym klientom możliwość indywidualnego wyboru koloru, z uwzględnieniem konkretnych upodobań, a zakładom lakierniczym udostępniają do wyboru produkty wielu firm, które charakteryzują się odmiennymi cechami. Trzeba przecież pamiętać, iż lakiery poza kwestią estetyczną spełniają również inne ważne funkcje. Doskonale gładka powierzchnia ma chronić samochód przed wpływem negatywnych czynników, zwłaszcza przed niszczeniem karoserii. Z praktycznego punktu widzenia, równie istotne, jak ładna barwa, są takie właściwości lakieru, jak idealne krycie karoserii i trwałość.