Jest wiele form terapii długoterminowej, opierających się na różnych posadach teoretycznych. Terapia długoterminowa usiłuje znaleźć głębokie korzenie przyczyn chandry. Jej celem jest uporządkowanie długo trwających kłopotów z przeszłości, z którymi nie czujemy się związani. Wobec tego nie można od niej oczekiwać szybkiej poprawy w depresji. Jednym ze sposobów kuracji długoterminowej jest psychoanaliza. Psychoanalitycy uważają, ze nasze komplikacje wywodzą się z przeszłości. Szkopułom tym nie potrafimy zaprzeczyć i nieprzerwanie pozostają one w opisującej nas świadomości.

Nasilają się one szczególnie w okresie stresu, a tym samym czynią nas słabymi. Poprzez terapię długoterminową próbuje się wypracować drogę wydobycia tych nieprzyjemnych uczuć do świadomości. Zamiarem jej jest ich osłabienie, co rozwiązuje problemy. Chory, jaki rozważa taki typ terapii, ma obowiązek porozmawiać o tym ze swoim doktorem. Jest wiele osób zajmujących się taką terapia, jednakowoż niektóre z nich mają niesłychanie małe doświadczenie, w następstwie tego też swego terapeutę trzeba wybrać umiejętnie. Leki przyjmowane zgodnie z zarządzeniem doktora są w stanie przynieść miarodajną poprawę już po dwóch tygodniach wykorzystywania – tu wspomoże psycholog Legnica.

Przeważnie jednak potrzeba sześciu tygodni, by odczuć ich działanie. Dużo osób zażywając leki antydepresyjne obawia się przyzwyczajenie a nawet uzależnienia. Diazepan nie uzależnia. Działają tylko na osoby z chandrą oraz nie powodują uczucia euforii lub odurzenia. Na czarnym rynku można, co prawda można nabyć wszelkie leki odurzające, jednakowoż nie wolno dostać tutaj leków typowo depresyjnych. Leki przeciwdepresyjne mają silne działanie oraz nagłe zaprzestanie ich przyjmowania może spowodować ekstrawaganckie uczucie. Nie jest to jednakże objaw uzależnienia. Oznacza tylko zmianę metabolizmu w organizmie ludzkim. Po ustąpieniu depresji stopniowe ujmowanie dawki leku, przed całkowitym, jego odstawieniem zapobiega powstawaniu wielu nieprzyjemnych objawów. Specyfiki depresyjne pomagają w podwyższeniu pułapu neuroprzekaźników a to powoduje poprawę kiepskiego samopoczucia, i zwiększają poziom związku chemicznego w półkulach mózgowych.