Wielu potrzebujących pozostać geodetami na pewno zastanawia się jak wygląda figura geodety. Osobo absorbująca się tą dziedziną jaką jest geodezja musi wykazywać się przede wszystkim ogromnym opanowaniem. Jest to jedna z ważniejszych cech jaką powinien mieć oryginalny geodeta z uwagi na fakt że podczas egzekwowania pracy niejednokrotnie mogą przeszkadzać nam rożne rzeczy takie jak na przykład warunki atmosferyczne. Łatwość wytrącenia się z równowagi może doprowadzić do w zasadzie istotnych skutków jakimi może być błąd w skomplikowanych obliczeniach. Kolejnym niesłychanie znaczącym szczegółem jest zdolność koncentracji - potwierdza to geodeta Poznań. Jest ona znacząca gdyż wielokrotnie bywa tak że prace wykonuje się w głośnych oraz ruchliwych miejscach na przykład przy drogach czy w centrach miast. Gigantycznym walorem w szczególności u geodetów chcących posiadać własną działalność gospodarczą jest perfekcyjna organizacja własnego czasu. 

Zezwala ona na płynne oraz terminowe wykonywanie zleceń. Należałoby również aby figura będąca geodetą nie była zachłanna oraz nie brała zanadto obszernej ilości zleceń, przynajmniej na początku. Zmęczenie może doprowadzić do istotnych pomyłek. Osoby zamykające studia w zakresie jakim jest geodezja nie mają w naszym kraju kłopotów z zatrudnieniem. Fakt ten łączy się z ciągłym rozwojem urbanizacji w naszym kraju. W następstwie tego tez kierunek ten jest niesłychanie modny wśród maturzystów stojących przed wyborem uczelni wyższych. 

Firmy niesłychanie z zapałem przyjmują do pracy osoby świeżo po studiach. Dzieje się tak ze względu na fakt że biura geodezyjne na takich osobach przynajmniej przez pierwsze trzy lata mogą dużo zarobić. Wiąże się to z obowiązkiem odbycia trzyletniego stażu przez studentów w profesjonalnej firmie geodezyjnej w celu uzyskania licencji na samodzielną pracę w zawodzie. W tym okresie firmy niezbyt troszczą się o nowych robotników. Nieraz zatrudniają ich na mało atrakcyjnych warunkach wiedząc o tym że oraz tak nie odejdą ponieważ gdzieś powinny uczynić wcześniej wymieniony staż. Dopiero gdy trzy letni okres dobiega końca proponowane są podwyżki oraz dużo ciekawsze perspektywy dalszej współpracy. Jednak po tym okresie geodeci zazwyczaj decydują się na otworzenie własnej działalności gospodarczej.