Na pewno pierwsza sprawa, przed nawiązaniem budowy prywatnego domu, to kupno trafnej działki, która będzie spełniała warunki umożliwiające budowę tam domu. Taka działka ma być ujęta w planie przestrzennego zagospodarowania gminy jako teren budowlany, jeżeli zaś nie spełnia takiego warunku, trzeba wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Kolejny krok to przyłączenie do działki mediów, jeśli jeszcze ich nie ma.

Po uregulowaniu powyższych spraw możemy przystąpić do gromadzenia niezbędnej specyfikacji, jak mapa sytuacyjno-wysokościowa oraz inne i złożyć wniosek do miejscowego urzędu o wydanie pozwolenia na konstrukcję. Jest wybitnie znaczącą informacją, że nie powinniśmy rozpoczynać budowy bez formalnego uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ w przeciwnym przypadku nasze działania mogą być zakwalifikowane jako samowola budowlana, domy modułowe całoroczne też wymaga pozwoleń. Wówczas wyposażeni w powyższy dokument jesteśmy w stanie przystępować do prac sensu stricte budowlanych, po odpowiednim zabezpieczeniu placu dobowy. Przedtem wypada dbać o wygodny dojazd do działki, celem luźnego przewozu niezbędnych narzędzi oraz materiałów budowlanych. Przystępując do budowy własnego domu, z pewnością każdy pragnąłby wybudować dom niezmiernie solidny, wygodny, ładny, jednak kosztem jak najmniejszym, a w następstwie tego najzwyczajniej w świecie przy śladowym nakładzie.

Jednakże powinniśmy mieć świadomość, że niedrogo nie zawsze znaczy poprawnie, a wprost odwrotnie – działa to przeważnie w drugą stronę. Na pewnych rzeczach z pewnością można zaoszczędzić w czasie budowy domu, na przykład rezygnując z podpiwniczenia domu można zredukować wydatki jego postawienia nawet do 30 procent. Kolejne oszczędności to jak najmniejsza ilość zakamarków w domu, jak także zastosowanie dachu w miarę prostego w swojej konstrukcji, a nie o bardzo wymyślnych kształtach. Nie można jednak pozwolić sobie na oszczędnościach chociażby w postaci gorszej jakości samych materiałów budowlanych. Wykorzystanie na przykład cegły słabej jakości spowoduje, iż będzie ona pękała, co może z kolei spowodować chylenie się ścian oraz niewyobrażalne straty, a wprost zagrożenie dla przyszłych mieszkańców. Też zaprawy, użyte do budowy domu, powinny być właściwej jakości, a ich stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami producenta, nie można kłaść wobec tego zaprawy o mniejszej grubości aniżeli zalecana.