Każdemu właścicielowi ogrodu zależy, aby jego trawnik wyglądał doskonale przez cały czas. Co oczywiste, musimy o niego regularnie dba

. Trawnik po zimie zazwyczaj nie prezentuje się najlepiej. Miejscami pojawiają się puste, niezarośnięte miejsca oraz trawa jest zżółknięta. Warto zaplanować porządki i prace pielęgnacyjne, które wykonamy wczesną wiosną. Dzięki nim nasz trawnik wróci do formy i będzie wyglądał perfekcyjnie.

Pierwsze zadanie – wertykulacja

Po zimie prac w ogrodzie nie brakuje. Warto rozplanować sobie prace ogrodowe na pierwsze tygodnie wiosny. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wertykulacja. Warto bowiem zacząć od dokładnego oczyszczenia trawnika. Pozostałości liści, mech, obumarła trawa – to elementy, które planujemy usunąć. Dzięki pracy wertykulatora nasz trawnik odetchnie głęboko. Przed jego użyciem warto jednak porządnie wygrabić murawę.

Kiedy jest najlepszy czas na oczyszczanie trawnika?

Najlepszym momentem na pierwsze zabiegi pielęgnacyjne jest marzec. Warto oczyścić trawnik z niepotrzebnych treści przed rozpoczęciem okresu wegetacji trawy. Najlepiej do tego sprawdzą się grabie wachlarzowe. Kolejnym krokiem będzie wertykulacja trawnika przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Pamiętajmy o pierwszej wertykulacji trawnika. Powinna ona nastapić kiedy nasz trawnik ma mniej więcej dwa lata. Jeśli zdecydujemy się zrobić ją na świeżym trawniku, możemy mu tylko zaszkodzi

.

Aeracja – krok numer 2

Drugim krokiem w pracach ogrodowych jest aeracja trawnika. Możemy jej dokonać zaraz po wertykulacji. Sprawdzą się do tego specjalne nakładki na buty lub widły. Wówczas nakłuwamy ziemię w równych odstępach na głębokość ok. 8 cm. Te sposoby sprawdzą się jedynie w przypadku małych trawników. Jeśli mamy duży ogród, możemy dużo wygodniej i szybciej napowietrzyć glebę. Sprawdzą się do tego specjalne urządzenia – aeratory. W znacznym stopniu usprawnią naszą pracę.

Nawożenie, dosiewanie trawy i pierwsze koszenie w nowym sezonie

W miejscach, gdzie trawnik jest wybrakowany, możemy dosiać trawę. Warto je delikatnie przekopać łopatą przed dosianiem. Rozsypujemy w tych miejscach nasiona trawy zmieszane z podłożem próchniczym. Pamiętamy również o nawadnianiu tych miejsc.

Pierwsze nawożenie możemy wdroży

, kiedy trawa zaczyna już rosnąć. Wiosną najlepiej sprawdzi się nawóz z dużą zawartością azotu lub nawóz potasowy.

Pierwsze użycie kosiarki – kiedy? Pierwsze koszenie w nowym sezonie powinno nastąpić na przełomie kwietnia i maja. Najlepiej to zrobi

, kiedy trawa podrośnie na mniej więcej 6 cm. W miejscach dosiewania trawy warto poczekać z pierwszym koszeniem. Najlepiej zrobić to, kiedy trawa podrośnie tam do ok. 10 cm. Po pierwszym koszeniu nasz trawnik jest przygotowany na nowy sezon. Pamiętajmy o jego regularnej pielęgnacji. Dzięki temu zawsze będzie cieszył nasze oko! Tylko najpierw musisz odwiedzić sklep z kosiarkami.