Ludzie od dziecięctwa uczeni są wrażliwości na krzywdę, jaka dzieje się innym, także zwierzętom. Nic wobec tego wątpliwego, że wielu najzwyczajniej w świecie wzrusza widok bezdomnych oraz wielokrotnie wyglądających na kościste kotów. To kłopotliwe wiele osób, przede wszystkim tych przebywających w blokach, nie jest w stanie przygarnąć takich zwierzaków pod swój dać i zapewnić im należytych warunków do życia.

Jednak aby uspokoić własne sumienie czy też najzwyczajniej w świecie by pomóc biednym psom, postanawiają je pożywić. W rezultacie w ich domach zawsze znajduje się sklep zoologiczny, która jest wysypywana w otoczeniach bloku lub w miejscach, w jakich bezdomne koty są zazwyczaj widywane. To smutne takie postępowanie może skończyć się awanturą z innymi sąsiadami. Bo jak rozumie się samo przez się bezdomne koty nie przez wszystkich są mile odczuwane. I choć to oczywiście im ludzie niejednokrotnie zawdzięczają fakt, iż w piwnicach nie ma myszy, dokuczają im hałasy oraz zapachy kotów przebywających w bliźnim sąsiedztwie bloku. Właśnie dlatego ludzie ci walczą z tymi, którzy dokarmiają zwierzęta. Współcześnie to smutne jest tak, że wiele zwierząt, w głównej mierze psów i kotów trafia na ulice.

W szeregu przypadków zwierzęta te są po prostu wyrzucane przez swoich dotychczasowych właścicieli, jacy się nimi znudzili lub też po prostu już nie mają ochoty się nimi zajmować. Sporo takich zwierząt trafia do specjalnych schronisk. Niestety kłopot tych instytucji polega przede wszystkim na braku funduszy. Ich działalność opiera się niemal wyłącznie na pracy wolontariuszy, niemniej jednak bezustannie warunki panujące w takich schroniskach dla bezdomnych zwierząt są najzwyczajniej w świecie bardzo złe.

W następstwie tego instytucje te nieraz proszą o pomoc ludzi o słusznych sercach. Taka pomoc polegać może w głównej mierze na tym, by dostarczyć do tej instytucji wymagane materiały. Może to być sucha karma dla kota bądź też pieska, stare koce, dzięki którym zwierzęta nie będą marzły w zimie lub też inne potrzebne przedmioty. Jak najbardziej wsparcie wolno przekazać także w formie pieniężnej. W takiej sytuacji odpowiedniej jednak upewnić się, że pieniądze te pozostaną używane zgodnie z przeznaczeniem.