W dzisiejszych czasach trudno znaleźć jakąkolwiek pracę bez namości języka zagranicznego. Ogólnie to aby mieć szansę na lepsze stanowisko, należałoby wykazać się znajomością dwóch obcych języków, w tym na pewno angielskiego, jaki jest podłożem.

Z tego także powodu ludzie dorośli, którzy za czasów szkoły i studiów nie przykładali się nazbyt do nauki języka Wyspiarzy, w aktualnych czasach nagminnie zapisują się na rozmaitego typu kursy angielskiego – znacznie więcej na angielski Zielona Góra. W każdym większym mieście w stworzonym przez nas kraju bezmiar jest szkół organizujących odpłatne zajęcia, podczas których można nauczyć się władania obcym językiem.

Naturalnie, z wiadomych przyczyn najwięcej będzie otwieranych szkół uczących angielskiego bądź niemieckiego, jakkolwiek w ogromnych miastach nie zabraknie okazji do nauki także mniej popularnych języków jak: hiszpański, włoski, norweski, szwedzki czy nawet chiński. Dwudziesty pierwszy wiek znosi bariery w podróżowaniu oraz w kontaktach międzyludzkich, dlatego należałoby korzystać z ofert szkół językowych.

Wypełniając formularz osobowy w miejscu pracy nie wykazanie znajomości języków obcych w dobrej rubryce automatycznie dyskwalifikuje nas, jeżeli nie do pracy w ogóle, to na pewno do przyszłego awansu. Często okazuje się, że nawet pracobiorcy fizyczni w magazynach, sprzątaczki lub też pomoce kuchenne w restauracji muszą znać biegle przynajmniej jeden język obcy. Od pracobiorców mających bezpośredni kontakt z konsumentem potrzebuje się o dużo pokaźniejszych zdolności filologicznych.