Klimatyzator jest sprzętem, jakie potocznie mówiąc, używane jest do schładzania pomieszczenia. Jeśli klimatyzacja nie jest przebiegiem chłodzącym, wyłącznie pozwalającym na utrzymanie perfekcyjnego klimatu w danym pomieszczeniu, to klimatyzator jest urządzeniem, dzięki któremu to perfekcyjne utrzymanie klimatu jest dopuszczalne. Za jego wsparciem możliwa jest klimatyzacja – więcej na montaż klimatyzacji. Klimatyzator składa się z trzech kluczowych części, mianowicie skraplacza, sprężarki i parownika. Parownik oraz skraplacz dodatkowo wyposażone są w wentylator. Parownik jest częścią lokowaną w obrębie pomieszczenia, natomiast klimatyzator promieniowy wymusza na nim obieg powietrza. Na parowniku ochładza się powietrze z klimatyzowanego pomieszczenia, oddając w ten sposób ciepło okólnemu czynnikowi chłodniczemu – cyrkuluje on w obiegu zamkniętym.

Gaz, jaki jest czynnikiem pośrednim, zostaje sprzężony w sprężarce, co sprawia wzrost jego temperatury. Gaz ulega skropleniu i przekształca się w ciecz, jaka trafia do elementu rozprężonego. Kiedyś, bardzo w szeregu przypadków zdarzało się, że pojęcie klimatyzacji było mylone z pojęciem wentylacji. Są to dwa, kompletnie inne zagadnienia. Klimatyzacja, jak już wcześniej nadmieniono, jest procesem, dzięki któremu dopuszczalne jest utrzymanie odpowiedniego, maksymalnego dla ludzi, klimatu w danym pomieszczeniu. Natomiast wentylacja jest na wskroś innym procesem.

Klimatyzacja koryguje temperaturę, wilgotność i przepływ powietrza, natomiast wentylacja zapewnia jego wymianę, zanieczyszczonego, na czyste. W trakcie tego procesu następuje wymiana. Wyróżnia się wentylację naturalną i mechaniczną. Tą główną bezwiednie wykorzystuje wielu ludzi. Polega na zwyczajnym otworzeniu okna, a też spowodowaniu przeciągu. Tak zwane, potocznie, wietrzenie, naturalnie gwarantuje wymianę zanieczyszczonego powietrza na oczyszczone. W dużych budynkach zastosowanie przeciągów może być dosyć uciążliwe, w następstwie tego regularnym zastosowaniem jest w takich przypadkach wentylacja mechaniczna. Nie naraża na przeziębienia.