Bywały epoki, że stanowiło to gigantyczną sprzeczność w odnoszeniu się do pacjenta. Po pierwsze, pacjent, jaki chciał się leczyć państwowo, musiał przeczekać olbrzymią ilość czasu, żeby zdołać się stawić na wizytę. Prawidłowo, jeśli była to wizyta kontrolna, gorzej, jeżeli problem był faktyczny i bolący. W tej samej sytuacji, zapisanie się prywatnie, nie stanowiło żadnej różnicy i termin był wolny praktycznie, od ręki. To nie jest żadna nowość i w wielu wypadkach dentysta w dalszym ciągu prowadzi takie praktyki, niemniej jednak wielu innych lekarzy także.

Każdy ma obowiązek na siebie zarabiać i nie ma w tym nic złego. Nikt z lekarzy dentystów nie poradzi również nic na to, że sytuacja w państwowej służbie zdrowia jest, taka jaka jest. Niegdyś było inaczej, jednakowoż trend ten bez ogródek się zmienił ostatnio, albowiem pacjenci, przyjmowani u stomatologów z tytułu Narodowego Funduszu Zdrowia nie są już rozpatrywani gorzej.

Doktorowie dentyści już nie selekcjonują i do każdego pacjenta przystępują z właściwym, bo ludzkim nastawieniem. W czasach, gdy nie było jeszcze nadmiernie wielu ekspertów, każdy gabinet stomatologiczny proponował coś innego. W jednym dentysta koni zajmował się protetyką, w innym wolno było przebyć zabiegi z endodoncji, nie wzmiankując już o ortodontach i zdjęciach RTG. By można było kompleksowo wyleczyć zęby, niejednokrotnie koniecznym było zjeżdżenie praktycznie całego miasta w poszukiwaniu porządnego gabinetu. Dzisiaj jest już całkiem inaczej.

Niemalże każdy gabinet dentystyczny jest miejscem, które koncentruje w sobie kompleksowo znawców z wielu dyscyplin. Ciężko jest również odnaleźć gabinet, w jakim nie da się zrealizować zdjęcia RTG zęba. Nie tylko jest to wybitnie korzystne dla stomatologów, jednakowoż oszczędza również czas oraz nogi każdego pacjenta. Oferty gabinetów dentystycznych są coraz bardziej rozszerzane i oferują swoim konsumentom najnowsze rozwiązania z dziedziny kosmetyki jamy ustnej. Dentysta nie jest już jedynie kompleksowym leczeniem, jednak także estetycznym wyglądem pełnej twarzy.