W pewnych jednoznacznych momentach nauka języka obcego nie idzie nam łatwo. Ludzi można podzielić na takich, którzy mają skłonności do nauki języków obcych oraz takich, jakim taka nauka nadchodzi z trudnością, którzy muszą właściwie wiele czasu poświęcić na wkuwanie słówek, na zapamiętywanie pojedynczych zasad pisowni. Nic na to nie doradzimy. Mamy prawo tylko przyłożyć się do takiej nauki języka niemieckiego. Nie musimy uczyć się na siłę.

Musimy zrozumieć, że zdolność języka niemieckiego z całą pewnością przyda nam się w przyszłości. Być może to naturalnie dzięki takim zdolnościom, to właśnie dzięki znajomości języków obcych otworzą nam się furtki do kariery. A przecież chcemy osiągnąć sukces, chcemy posiadać ciekawą pracę. Być może w takiej pracy potrzebne będzie używanie oczywiście języka niemieckiego. Jeżeli porządnie potrafimy język niemiecki musimy szukać pracy, w jakiej taka umiejętność będzie korzystna – a jeżeli nie, kurs niemieckiego pomoże. Jeśli nie będzie rozmawiać po niemiecku nasze zręczności będą zanikać, będziemy zapominać słówka. Nie możemy do tego dopuścić. Jakikolwiek język obcy jest charakterystyczny oraz wyjątkowy w swoim typu. Są języki, jakich uczymy się właściwie niezwykle szybko, jakich słówka zapamiętujemy w mgnieniu oka.

Jednakże są oraz takie języki, jakich nauka powoduje nam trudność. By nauczyć się takiego języka musimy poświęcić dużo czasu, musimy w istocie zaangażować się w naukę. A w pewnych momentach takim trudnym dla nas językiem, którego nauka jest wyraźnie jak wyzwanie jest na przykład język niemiecki. Jest to język uważany za twardy, zawiły, dosyć skomplikowany.

Jeżeli jednak przyłożymy się do nauki, jeśli postawimy sobie za cel to, by się nauczyć tego języka oraz będziemy robić wszystko, żeby taki cel zrealizować wówczas z całą pewnością uda nam się to. Nieraz o ból głowy przyprawia nas niemiecka gramatyka. Jest ona faktycznie karkołomna. Z nieraz jednak pokonujemy oraz taką trudność, utrwalamy nawet te w najwyższym stopniu zawiłe regułki. Gramatyka niemiecka nie jest już przeciętnym przekleństwem. Musimy jednakże dać sobie czas, żeby wszystkiego się nauczyć, żeby wszystko zapamiętać.