Wizyta w sklepie z firanami i zasłonami ma prawo być autentyczną estetyczną ucztą dla osób interesujących się urządzaniem wnętrz mieszkalnych oraz wypatrującymi inspiracji. Większość wystaw w salonach jest bardzo starannie i stylowo dopracowana. Nic niepokojącego, na firanki ułożone na półkach i złożone w sposób hamujący podziwianie ich uroku, kontrahenci po prostu nie zwróciliby uwagi. Towar ma obowiązek być zademonstrowany w całej okazałości, aby można było docenić fantazje producenta, a przy okazji poćwiczyć fantazję, próbując w myślach dobrać firanki do własnego domu. Nie ma z tym na ogół trudności, albowiem ekspozycje mają zakres wydzielonych pomieszczeń, w następstwie tego od razu widać, który wzór poprawniej będzie pasować do salonu, który do kuchni, a jaki do pokoju dziecięcego.

Można też podejrzeć akcesoria, takie jak karnisze, żabki do przypinania i inne sposoby uchwytów firanek czy ich ozdabiania pobocznymi wstążkami lub też opaskami – rekomendujemy firanki. Spacer po świecie firan ma prawo potrwać długo, albowiem w pewnych momentach trudno oderwać wzrok od ślicznych wzorów. Podczas kupowania firanek trzeba w pierwszej kolejności gruntownie wymierzyć wysokość pokoju. Niekiedy kontrahenci sklepów z firanami o tym zapominają oraz kłopot gotowy. Źle dobrane pod względem długości firanki nie będą wyglądały prawidłowo. Nazbyt krótkie mogą popsuć całą koncepcję estetyczną.

Także zbyt długie mogą przysporzyć niezadowolenia. Po co w takim razie fundować sobie niepotrzebny stres, skoro można temu zapobiec? Nie zawsze się to niemniej jednak udaje oraz dopiero w domu okazuje się, iż świeżo nabyte firanki, jakie miały stanowić ozdobę pokoju, są o parę centymetrów za długie. Jest na to parę rad. Można wrócić do sklepu i poprosić o ich przycięcie i jest to rozwiązanie preferowane przez kontrahentów. Samodzielne obcinanie nigdy nie będzie tak precyzyjne, jak dokonane za pomocą specjalnych nożyc. Można jednak wykorzystać nadmiar długości jako plus oraz nieco inaczej zawiesić firanki. Zawijając górny brzeg tuż przy karniszu wolno zdobyć ładny, choć niezamierzony efekt falbanki, który może przedstawiać się właściwie urokliwie.