Zioła wolno zażywać w przeróżnej postaci. Najprostszą oraz na ogół stosowaną odmianą takiego farmaceutyku jest napar ziołowy. Przyrządza się go podobnie jak pospolitą czarną herbatę, w następstwie tego również potocznie zwana się go herbatką ziołową. Trzeba tutaj przestrzegać zaleceń.

W większości wypadków jest to od 2 do 4 łyżeczek suszu na szklankę wrzątku. Herbatkę pozostawiamy pod przykryciem na około 15 minut, po czym odcedzamy. Napar tego typu przyrządzany jest na ogół z ziół zawierających olejki eteryczne, jak np. melisa, mięta czy rumianek. Co poniektóre zioła potrzebują zimnej lub ewentualnie chłodnej wody, by nie wydzielić niepomocnych substancji np. tłuszczy roślinnych.

Następną formą leków ziołowych jest odwar. Otrzymuje się go przez gotowanie, przeważnie kory oraz korzenia, od 10 do 30 minut. Niezwykle efektywne, choć okazjonalnie fabrykowane, są wyciągi spirytusowe i nalewki. Zioła zalewa się alkoholem oraz pozostawia w zacienionym miejscu przez parę tygodni – więcej na witrynie internetowej nasiona marihuany feminizowane. Wielokrotnie używane są maści i proszki ziołowe dostępne również w aptekach.

Na dodatek, zioła można przyjmować w postaci syropów, soków i powideł. Z uwagi na trudną kondycje służby zdrowia oraz wysokie ceny farmaceutyków, leczenie konwencjonalne żąda obszernej cierpliwości oraz pokaźnego portfela. W poszukiwaniu dogodniejszych zarobków wielu lekarzy speców wyjeżdżą za granicę.

Dzisiaj ich liczba jest nazbyt mała, w porównaniu z ilością chorych. Normalny pacjent czeka na wizytę u lekarza profesjonalisty od 3 do nawet ponad 6 miesięcy. Wymusza to konieczność zasięgnięcia porady w gabinetach prywatnych, co do tego podnosi wydatki leczenia. Na wizytę dostać się jest coraz trudniej, a zakup leków to wydatek nazbyt duży dla emerytów, rencistów, jak oraz stereotypowego Polaka.

Farmaceuci ostrzegają, że pacjenci kupują tylko medykamenty, których w istocie potrzebują, pomijając też istotne w trakcie leczenia suplementy. Wszystko to sprawia, iż pacjenci zwracają się coraz bardziej w kierunku medycyny naturalnej. Dużą popularnością cieszą się zioła i lekarstwa wytwarzane na ich bazie. Ich zastosowanie bezustannie rośnie. Zioła nie są już traktowane jedynie jako przyprawy, lub źródło olejków eterycznych. Stają się nieodzownym szczegółem medycyny.