Psy to ponadprzeciętne zwierzęta, jakie cenią sobie w głównej mierze swój teren i własne przyzwyczajenia. Wszyscy właściciele tych zwierząt świetnie wiedzą, że trudno oduczyć ich starych nawyków, a nawet nauczyć oryginalnych, które wymagane są do przebywania w domu oraz życia z rodziną. Niezmiernie ekspresowo także przyzwyczajają się do danego jedzenia oraz zmiana ulubionych rarytasów pupila takich jak karma dla psów. Właśnie dlatego także podstępnego zwierzaka należy wziąć podstępem.

Aby wprowadzić do jadłospisu psa oryginalne typy karm nie należy diametralnie przekształcać jego przyzwyczajeń z dnia na dzień, jakkolwiek wprowadzać je stopniowo, zgodnie z rytmem – karma dla psa premium. Do starej ulubionej karmy psa najpoprawniej każdego dnia dodawać granulki nowej, by z dnia na dzień starej było mniej, a odkrywczej więcej, to doprowadzi do bacznego wykreślenia starej karmy. Jeżeli natomiast ma się zamiar wymienić karmę suchą na mokrą przynależy podawać pupilowi małe porcje karmy mokrej do suchej jako dodatek. Po paru dniach zwierzątko powinno przyzwyczaić się do innowacyjnego jadłospisu oraz ze smakiem zajadać następne ulubione dania.

Pośród wielu rodzajów pożywienia dla psów wolno wyróżnić jej dwie formy, inaczej morką i suchą. Nieraz jednakże zdarza się tak, że domowy pupil odmawia pożywienia suchej karmy i nawet przetrzymany kilka godzin na głodzie nie ruszy tego rodzaju jedzenia jakim jest sucha karma dla czworonogów. W takim przypadku nie należy zwlekać i należy zacząć poszukiwać przyczyn tego zachowania, a może być ich wiele. Pierwszym oraz dość powszechnym powodem jest to, że psu nie pasuje smak i typ karmy, inaczej należy zmienić jej producenta.

Jeżeli jednak zwierzątko nadal odmawia jedzenia suchej karmy, powinno się dokumentnie sprawić czy pies nie ma podrażnionych dziąseł bądź owrzodzeń wewnątrz pyszczka. Takie rany w jamie ustnej sprawiają, że jedzenie suchej karmy, która w strukturze jest twardym pokarmem, sprawia krwawienie i ból i odbiera apetyt. Ze zmianami w jamie ustnej u pieska może się natychmiast udać do doktora weterynarii, jaki podejmie prędkie leczenie. Rany w pyszczku wywołują dyskomfort i mogą wywołać istotne dla zwierzęcia choroby, wobec tego liczy się szybka reakcja. Wyleczony pies prędko wróci do jedzenia i chrupania ulubionej pożywienia.