Wspaniałą cechą odkurzaczy bezprzewodowych jest to, że są one autonomiczne, więc można ich używać bez podłączenia do sieci elektrycznej.

Urządzenia bezprzewodowe są kompaktowe i mogą być przechowywane na stałe nawet w małych pomieszczeniach, czasami tylko za drzwiami. Zobacz naszą najlepiej ocenianą ofertę odkurzaczy pionowych.

Warto również zwrócić uwagę na inne wspaniałe cechy urządzeń bezprzewodowych:

 1. urządzenie akumulatorowe pozwala na czyszczenie z większym komfortem;
 2. Funkcjonalność urządzenia przenośnego przewyższa jego odpowiednik z przewodami;
 3. Bezprzewodowe urządzenie jest wygodne przy czyszczeniu wnętrza samochodu, balkonu, zadaszonej pergoli w ogrodzie i innych podobnych stref, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Ale, jak wiadomo, nie ma czegoś takiego jak całkowicie bezawaryjny sprzęt. Jakie są różnice między odkurzaczem ręcznym bezprzewodowym a jego przewodowym odpowiednikiem i na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?

WAŻNE. Przy wyborze urządzenia bezprzewodowego należy zwrócić uwagę na dwie ważne cechy: pojemność akumulatora i pojemność torby. Decydują one o przydatności urządzenia w konkretnym zastosowaniu czyszczącym.

Konstrukcja maszyny. Jakie są funkcje?

Bezprzewodowe aparaty słuchowe są zaprojektowane w następujący sposób:

 1. Nadaje się do miejscowych, drobnych problemów: zbieranie okruchów z blatów, usuwanie mokrych odcisków psich łap po spacerze, pomoc w pracach kuchennych;
 2. w górę. Niezbędny do sprzątania jednego, dwóch pokoi lub małego mieszkania. Przez cały czas można pracować z tym niezdemontowanym urządzeniem do czyszczenia trzciny bez konieczności doładowywania;
 3. roboty. Nie są one bardzo wydajne, ale bardzo dobrze radzą sobie z lekkimi zabrudzeniami;
 4. zasilane bateryjnie odpowiedniki klasycznych urządzeń. Mogą zastąpić odkurzacz przewodowy we wszystkim. Mają one wysoką cenę.

Pionowy odkurzacz trzcinowy jest najczęściej dostępny na rynku konsumenckim.

 1. Konfiguracja tych urządzeń jest albo montowana od dołu, jak w przypadku standardowych modeli, albo od góry, jak w przypadku dzisiejszych sztyftów. Lekka rura ułatwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc pod sufitami lub meblami.
 2. Popularne wśród konsumentów są również odkurzacze łączące w sobie funkcje odkurzacza ręcznego i pionowego, tzw. modele „dwa w jednym”. Urządzenia te wyposażone są w zdejmowaną jednostkę roboczą.

OSTRZEŻENIE. Urządzenie z silnikiem umieszczonym w dolnej części nie jest wygodne do sprzątania pod szafkami, łóżkami, kanapami i innymi niskimi meblami. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo takich mebli i wymagają one stałego i częstego sprzątania pod nimi, lepiej zdecydować się na odkurzacz z silnikiem i pojemnikiem na kurz w górnej części. Urządzenia te mają zazwyczaj płaską, małą szczotkę.

Typ czyszczenia

Istnieją trzy rodzaje odkurzaczy akumulatorowych:

 1. Odkurzacze do pracy na sucho. Popularny i poszukiwany typ wśród konsumentów;
 2. urządzenia do mopowania na mokro. Wyposażone w zbiorniki na wodę i detergenty;
 3. Urządzenia kombinowane.

UWAGA. Odkurzacze do czyszczenia na mokro będą cięższe, ponieważ są wyposażone w dodatkowe akcesoria.

Bateria – jaką pojemność wybrać?

Określa to, jak długo urządzenie może być używane bez ładowania. Pojemność jest mierzona w amperogodzinach. Urządzenie o dużej pojemności baterii będzie miało również dłuższą żywotność baterii.

Warto wspomnieć o rodzaju baterii. Przewagę mają urządzenia z ogniwami litowo-jonowymi, które mają dobrą pojemność. Są one uważane za najlepsze: szybko się ładują i wolno rozładowują.

Specyfikacja urządzenia podana przez producenta określa czas pracy bez ładowania.

Niektóre urządzenia mogą pracować w trybie autonomicznym przez ponad godzinę. Należy jednak pamiętać, że działa to przy minimalnej mocy. Im wyższa moc, tym szybciej rozładowuje się bateria. Dlatego czas autonomii musi być związany z czasem pełnego naładowania akumulatora. najnowszy model odkurzacza bezprzewodowego

Przeciętnie urządzenie bezprzewodowe pracuje przez pół godziny. Jest to czas wystarczający do posprzątania dwupokojowego mieszkania.

Niektóre modele mają nawet czas pracy krótszy niż 30 minut. Pełne naładowanie baterii zajmie od 4 do 5 godzin (w zależności od modelu).

Dodatkowym atutem urządzenia jest wyposażenie go w drugi, wymienny akumulator. Wydłuża to czas pracy urządzenia.

Pojemność zbiornika na pył

Im mniejszy model, tym mniejszy pojemnik na kurz i zanieczyszczenia. Większość odkurzaczy pionowych jest wyposażona w zbiornik o pojemności 0,5 litra. Wystarcza to do oczyszczenia powierzchni ok. 50 m2. Jeśli powierzchnia do wyczyszczenia jest większa, wystarczy pojemnik o pojemności 1 litra.

Należy zwrócić uwagę na sposób czyszczenia pojemnika z kurzu i zanieczyszczeń. Najlepszym sposobem na czyszczenie pojemnika na kurz jest wysuwana podstawa pojemnika. Ułatwia to opróżnianie pojemnika.

Systemy filtracji

Pierwszy system (cyklonowy) osadza kurz i zanieczyszczenia na dnie pojemnika na kurz. System ten nie jest w stanie całkowicie usunąć najdrobniejszych cząsteczek kurzu z powietrza wylotowego.

Urządzenia z bardziej zaawansowanymi systemami filtrowania działają skutecznie:

 1. filtry piankowe;
 2. elektrostatyczny;
 3. błonnik;
 4. węgiel.

Najpopularniejszą technologią oczyszczania jest HEPA (antyalergiczna). Klasa filtra musi wynosić co najmniej 12, co jest ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę.