Wiele kobiet obawia się pierwszej wizyty u ginekologa. Podczas badania ginekologicznego potrzebne jest rozebranie się – badane są przecież drogi rodne kobiety, właśnie dlatego także zdjęcie bielizny jest koniecznością i nieraz naturalnie to krępuje nas najbardziej. Młode kobiety w szeregu przypadków wybierają się do ginekologa kobiety. To zezwala minimalizować wstyd.

Powinniśmy jednak unaocznić sobie, że badanie ginekologiczne jest testem takim, jak każde inne oraz nie należy się go bać ani wstydzić. Wizytacja u ginekologa w większości wypadków jest przyjemna. Lekarz stara się, aby całe badanie przeprowadzone było w sposób dobry, delikatny, żeby było zwięzłe. Nie musimy przesuwać wizyty w czasie.

Ważne jest, aby badać się regularnie. Od tego zależy nasze zdrowie a w wypadku wystąpienia schorzenia jest szansa skutecznego oraz zupełnego wyleczenia pacjentki z choroby. Szanse na zupełne wyleczenie zmniejszają się jeżeli badanie przeprowadzane jest nieregularnie, jeśli choroba ludzka pozostała zdiagnozowana w spóźnionym, zaawansowanym jej stadium. Do ginekologa chodzimy w różnych celach. Czasem idziemy tylko po to, by zdobyć poradę na dany temat – aby dowiedzieć się jakie są możliwości, wypróbuj co proponuje ginekolog Nowy Sącz. Idąc do ginekologa wcale nie powinniśmy nastawiać się na niemiłe dla niektórych z nas badanie ginekologiczne. Doktor ginekolog jest też po to, by uświadamiać nas, aby udzielać rad, tłumaczyć.

Jeśli mamy w takim razie jakieś zapytania czy wątpliwości powinniśmy udać się do ginekologa oraz bez żadnego zażenowania analizować o to, co nas ciekawi, co nas intryguje. Lekarz jest po to, żeby rozwiewać wszelakie nasze wątpliwości połączone ze zdrowiem, ciążą, antykoncepcją lub profilaktyką. To oczywiście ginekolog jest ekspertem wykształconym, posiadającym wiedzę na wskazane tematy. Odpowiedzi na pytania nie musimy poszukiwać na forach internetowych, na których wypowiadają się ludzie nieraz niekompetentni. Najodpowiedniejszym źródłem wiedzy na temat dróg rodnych, schorzeń i wszystkiego, co związane z naszym zdrowiem, systemem płciowym będzie właśnie lekarz ginekolog. I to do niego powinniśmy zgłaszać się w wypadku niepewności i pytań.