Wielu producentów stawia coraz to częściej na gospodarkę, jaka nie zawsze idzie w parze z ekologią. Przykładem może być wyrób opakowań, które nie ulegają rozkładowi zwykłemu. W jaki sposób się okazuje sprowadzanie materiałów nie rozkładających się jest o wiele tańsze aniżeli naturalnych składników, materiałów. Wiąże się to zwłaszcza z tym, że składniki sztuczne wolno bez kłopotu wykształcić w warunkach laboratoryjnych zaś surowce naturalne wymagają określonego okresu czasowego, częstokroć dość długiego. Opakowania sporządzane z naturalnych surowców cieszą się niemniej jednak dziś większą popularnością aniżeli kilkanaście lat temu.

Nie wiadomo skąd niespodziewanie w społeczeństwie wytworzyła się świadomość tego, iż trzeba zadbać o wszelkie aspekty należącej do nas planety. Zapakowania kartonowe na przykład przyzwoiciej się rozkładają aniżeli opakowania plastikowe, choć należy brać pod uwagę to, iż rozkład taki nie trwa paru miesięcy, a trwać może nawet kilkanaście lat. Jest to zatem dosyć negatywne zjawisko, niemniej jednak z pewnością lepsze aniżeli rozkład plastiku na tle lasu. Nauki ekologiczne w złączeniu z przemysłem pozwoliły na wytworzenie się szeregu ciekawych projektów, mających na celu ochronę środowiska przyrodniczego tuż przy paralelnym zaspokajaniu wymogów społeczeństwa ludzkiego.

Przykładem są w stanie być chociażby biopaliwa czy również odzyskiwane formy energetyczne. Innym ciekawym przykładem ochrony otoczenia jest stosowanie zapakowań zbudowanych z biodegradowalnych surowców – przykład to opakowania. Dzięki temu istnieje szansa, że sam motyw zaśmiecania opisującej nas planety zostanie choć po części spowolniony. Inną interesującą opcją powiązaną z opakowaniami jest segregacja odpadów ze względu na tworzywa. To właśnie dzięki stosownie przeprowadzanym badaniom nad surowcami istnieje większa możliwość wykonania takich opakowań na artykuły spożywcze i przemysłowe, dzięki którym środowisko naturalne nie ucierpi nawet w najmniejszym procencie. To właśnie dzięki dodatkowym rozporządzeniom dotyczącym ochrony środowiska jest coraz pokaźniejsze prawdopodobieństwo na to, iż jednakże wprowadzi się najświeższe formy opakowań ekologicznych.