Daleka podróż, szczególnie autokarem, ma to do siebie, że trzeba się do niej poprawnie przygotować, żeby nic nie zakłóciło nam idyllicznego podróżowania. Kluczowa rzecz, o której trzeba pamiętać jest dość prozaiczna.

Chodzi o skorzystanie z toalety tuż przed wyjściem z domu. Nieco lepszej jakości busy posiadają toaletę, z której można skorzystać w trakcie jazdy. Jeśli jednak chodzi o autokary na krótsze trasy (lub na dłuższe, zapewniane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej), to nie odszukamy w nich takich wygód. Kolejną ważną sprawą jest naładowanie komórki przed odjazdem. Jeśli rozładuje się nam w trakcie jazdy, a ktoś ma nas odebrać z przystanku, musimy liczyć na życzliwość sąsiada z fotelu obok. Z takiego też powodu, prawidłowiej zapisać sobie na kartce numer telefonu osoby, do jakiej jedziemy.

Oszczędzi nam to napięcia też w wypadku, kiedy z komórką stanie nam się coś złego – na przykład wypadnie z kieszeni i roztrzaska się. Miniona rzecz, o jakiej powinniśmy nie zapominać, to należyta ilość wody oraz jedzenia. Dopełniając kupna wyznaczonego produktu, czy także usługi zwracamy uwagę na wiele rzeczy. Przeważnie z całych sił staramy się wybrać ofertę jak najbardziej pomocną, inaczej za stosunkowo niewielkie pieniądze kupić towar jak perfekcyjny pod wieloma względami. Jednakże w czasach kryzysu oraz utrzymującego się, wysokiego poziomu bezrobocia w Polsce, wielu z nas zwraca szczególną uwagę w głównej mierze na cenę. Jeżeli chodzi o busy Holandia Polska, to koszty wynajęcia takiego busa są coraz większe, lecz dalej nadzwyczaj niskie w porównaniu do samolotów. Dzieje się tak w zasadzie z powodu ostatnich podwyżek cen benzyny. Nawet tankowanie wozu gazem nie jest już tak opłacalne, jak było jeszcze kilka lat temu. Perspektywy na przyszłość nie są nadmiernie zachęcające – rząd obwieszcza, że następne podwyżki wejdą już niebawem.

Jeśli przy tym uwzględnimy, iż właściciele korporacji transportowych muszą zagwarantować swoim pracobiorcom w dalszym ciągu tą samą wysokość pensji (plus doraźne premie), to logiczne staje się, że usługi transportowe są raz za razem droższe. Co za tym idzie, ceny biletów wzrastają gwałtownie z dnia na dzień. Jedynie ich wcześniejsza przedsprzedaż pozwala trochę obniżyć wydatki.