Wolnostojące piece kominkowe to produkt dla fachowców. W Polsce jedynie pasjonat zdecyduje się na tego rodzaju ogrzewanie. Eksploatacja albowiem nie jest okazałym kłopotem – w ostateczności pali się w nim, jak w normalnym kominku. To przykre nabycie takiego modelu to już gorsza kwestia. Kominki te, są wszakże niesłychanie drogie. Wszystko ze względu na to, iż wypada sprowadzić go zza granicy. I chociaż ceny wkomponowanych kominków za granicą plasuję się na równi z wolnostojącymi, to na polskie okoliczności ceny wydają się być zadziwiające. Wolnostojące piece to de facto meble oraz to meble z duszą. Klasyczne modele wytwarza się z żelaza i ozdabia malowanymi ornamentami. W tej chwili jednak piece nabrały o wiele bardziej kanciastych kształtów oraz stały się jednolite. Wszystkie te zabiegi mają na celu dostosowanie nowych kominków do panujących stylów architektonicznych.

Najpopularniejszym w Europie opałem, dla tego typu piecy jest granulat drzewny nazwany peletem. W Polsce jednakże na swoje pięć minut, będzie jeszcze to kłopotliwe musiał zaczekać. Kominki bliźniacze to solidne rozwiązanie, jeśli chcemy mieć dwa paleniska na tym samym piętrze – oto kominek na pellet. Kominki muszą być umieszczone po obu witrynach ściany tak, aby stykać się tyłem czy też bokiem. Sposób ten można także zastosować, aby połączyć kominek wewnątrz domu ze stacjonarnym grillem na zewnątrz.

W tym przypadku zwykle kominek w środku ma zamknięte palenisko, zaś ten poza domem – otwarte. To bardzo przydatne rozwiązanie. Oba kominki mają bo wspólne elementy konstrukcyjne. Należy jednakże pamiętać, iż taki kominek lepiej zaplanować w trakcie budowy domu. Trudno jest go albowiem wkomponować w gotowym oraz urządzonym już obiektu. Istotne jest także, ażeby każdy z kominków miał swój osobisty przewód kominowy odprowadzający dym. Poza tym należy pamiętać o schematycznych, przy użytkowaniu kominka, elemetach bezpieczeństwa. Starczającej ilości powietrza do procesu spalania – dla kominka wewnętrznego oraz słusznej odległości przedmiotów łatwopalnych – (przynajmniej sześćdziesiąt centymetrów).