Każdy detektyw z agencji detektywistycznej musi działać w głównej mierze skutecznie. Co to oznacza? W zawodzie detektywa nie ma miejsca na chaotyczność, nie ma miejsca na niepotwierdzone przypuszczenia, jakie nie są związane w żaden sposób z rozwiązywaną sprawą. Detektyw musi nauczyć się działać efektywnie. A na taką naukę w pewnych sytuacjach musi poświęcić odrobinę czasu. Z biegiem czasu detektyw zdobywa doświadczenie i uczy się wielu rzeczy, także na swoich błędach. Sam monitoruje swoją pracę oraz ocenia jej skuteczność. By zagadka została wyjaśniona działanie musi być efektywne. Oczywiście nie ma takiej możliwości, aby detektyw nie popełniał błędów.

W pewnych momentach potrzebne jest działanie prędkie, pod presją czasu, w stresującej sytuacji a wtenczas bardzo prosto jest popełnić błąd. Mimo to detektyw musi się wystrzegać takich niedociągnięć, takich wpadek. Jeden błąd w pracy może być przyczyną zdemaskowania detektywa. A to jest niemożliwe. Takie zdemaskowanie w pewnych sytuacjach zdołałoby okazać się olbrzymią wpadką, zdołałoby doprowadzić do dużej porażki. W pewnych sytuacjach zawód detektywa przyrównywany jest do zawodu księdza. Zarówno jeden jakim sposobem oraz drugi musi być dyskretny, musi zachować tajemnice, jakie są mu powierzane.

Na tym polega praca i takie są wymagania. W zawodzie detektywa dyskrecja polega na słusznym działaniu profesjonalisty – znacznie więcej o jego pracy wolno dowiedzieć się na agencja detektywistyczna. Nie może się rzucać w oczy, nie może być nadmiernie nachalny w działaniu. Musi się maskować, zwłaszcza w owym czasie, gdy dokonuje obserwacji. A w szeregu przypadków tak właśnie jest, iż detektyw musi obserwować innych, musi oceniać ich zachowanie a przy tym robić dowody w sprawie, którymi przeważnie są zdjęcia, nagrania. Co poniektórzy z nas zastanawiają się nad tym, się nad tym, w jaki sposób dopuszczalne jest obserwowanie innych, zachowanie dyskrecji, pozostanie w ukryciu, jednakowoż jednocześnie fotografowanie takiej osoby.

Jak najbardziej w taki sposób, by ta go nie dostrzegła, by nie zauważyła detektywa. Niekiedy jest to faktycznie nadzwyczaj trudne. Bywają takie opinie, iż detektywem trzeba się urodzić. Wypada posiadać pewien dar oraz predyspozycje, miarodajne umiejętności. A nie każdy takowe ma.