Jakikolwiek obiekt, który posiada murowane ściany musi posiadać podłoża. To, jak wielkie będą fundamenty w przypadku danych rodzajów budynków, zależy w głównej mierze od tego, z których materiałów są wykonane ich ściany. Na przykład, kiedy ściany są wykonane są z materiałów, przede wszystkim ciężkich takich jak choćby pustaki, wtedy koniecznością jest zastosowanie pod nimi bardzo głębokich i solidnych fundamentów, zapobiegających osuwaniu się całości konstrukcji oraz powstawaniu na powierzchni ścian różnorodnego rodzaju pęknięć. Wymieniony wcześniej pustak jest obecnie jednym z w najwyższym stopniu znanych materiałów, jaki w minionych latach jest stosowany do wznoszenia rozmaitych obiektów budowniczych. Innymi, przede wszystkim popularnymi materiałami są bloczki betonowe i cegły w szablonowe postaci, wypalane z gliny.

Na sam koniec wolno jeszcze oznajmić, iż współczesne obiekty budowlane, takie jak wysokościowce, wznoszone są przede wszystkim z dużych betonowych płyt, które na dodatek są wzmacniane solidnymi i niesamowicie trwałymi prętami stalowymi oraz izolacjami typu Kędziora Hydroizolacje. Wzory konstrukcyjne w wypadku różnorodnego rodzaju budynków budowniczych są w stanie się przedstawiać w niejednorodny sposób. Sporo w tym wypadku zależne jest od całościowego zamysłu projektanta i przeznaczenia danego typu nieruchomości budynkowej. Z pewnością każdy już zauważył, iż działki budynkowe, choćby w postaci domów jednorodzinnych w istotnym stopniu odbiegają pod względem swojego wyglądu od budynków ekonomicznych takich jak powierzchnie magazynowe. Wolnostojące domy mieszkalne w większości przypadków nie są przedmiotami przesadnie ogromnymi.

Ewidentnie niektóre z nich mogą zachwycać gigantycznym metrażem, jednakże oraz tak są one mniejsze pod względem powierzchni od kolosalnej części nieruchomości budynkowych o przeznaczeniu gospodarczym. Szkielet konstrukcyjny domów zbudowany jest na detalach betonowych, takich jak pustaki. Przestrzenie magazynowe z reguły mają szkielety stalowe, do których przytwierdzane jest blaszane poszycie. Każdy projektant, niezależnie od typu projektowanej konstrukcji, ma obowiązek zadbać o to, by była ona w pełni solidna.