Poszukując dobrych firan oraz zasłon, na pewno jednym z ważniejszych dylematów, z jakimi się spotykamy, jest ich długość.Jeszcze do niedawna w oknach zawieszane były w głównej mierze długie firany, sięgające ziemi, dziś niemniej jednak znacząco się to zmieniło. Coraz to częściej w sprzedaży jesteśmy w stanie albowiem też odnaleźć króciutkie, subtelne firanki. Jak w takim razie właściwie dobrać metraż firan i zasłon?

Jeżeli właśnie poszukujesz firan lub zasłon stosownej długości, musisz wiedzieć, że ich metraż zależeć będzie w kluczowej mierze od wymiarów okna, jakie chcesz udekorować. Nim w związku z tym ruszysz do sklepów na poszukiwania elementów dekoracyjnych, z jakich przygotujesz niepowtarzalną ozdobę, musisz zaznajomić kilka prostych zasad. To właśnie dzięki ich znajomości kupno firan i zasłon nie będzie Ci przysparzać już tak wielu kłopotów. Aktualnie w sprzedaży jesteśmy w stanie odkryć przeróżne długości firan oraz zasłon, przeważnie jednak pojawiają się one w długości do parapetu, niżej parapetu i do podłogi.

Jeżeli pragniesz prawidłowo dopasować metraż firan i zasłon – przetestuj firany do kuchni, wtedy bez jakichkolwiek zahamowań pamiętaj, że ich długość nie powinna być mierzona od karnisza, a od haczyków, na których będą wisieć. Co znacznie więcej, warto także zdecydować się na opuszczenie dwóch – trzech centymetrów luzu nad podłogą. Tak zachowana przestrzeń zezwoli Ci na właściwe utrzymanie czystości, a firana nie będzie ciągnęła się po ziemi. Rzecz jasna wiele osób jest zdania, że metraż firan oraz zasłon jest w kluczowej mierze indywidualną sprawą, chociaż jak się okazuje, ich długość powinna też zależeć od okna.

Jeśli wobec tego chcesz, żeby kupiona przez ciebie firana prezentowała się w gruncie rzeczy skutecznie, wówczas warto wiedzieć, że ma tworzyć co najmniej dwukrotność szerokości całego okna. Skuteczność ta może jednak też zależeć od wykorzystanych taśm do marszczenia firan, które dziś są także w powszechnym użyciu. Odwiedzając sklepy, ekspresowo jesteśmy w stanie się zorientować, że chwilowo coraz częściej oferowane są nam firany z metra. Coraz częściej mamy też indywidualną możliwość wyboru tkaniny, która może pozostać przygotowana przez producenta nawet na nasze wyjątkowe życzenie.