W historii globu działo się wybitnie wiele, również w atrybucie przydatnym dla ludzi jak i niestety nie. Konflikty istniały niegdyś oraz będą istniały zawsze, lecz zadaniem ludzi jest rozwiązywać niesnaski jeszcze nim przybiorą one niezwykle niebezpieczną formę, rozwijając się tak niesłychanie, że nie da się już cofnąć i ucierpi na tym wielu niewinnych – wojnę. Takich sytuacji bywało w historii dużo, Polacy oraz Żydzi zdają sobie sprawę z tego o tym do perfekcji – co roku bowiem „świętujemy” zwieńczenie wojen światowych, które pozostawiły na wielu z nas wielkie piętno. Wojna to bestialstwo, jakiego trzeba się wystrzegać z całych sił.

Wszyscy, jacy przetrwali wojnę wiedzą co ona oznacza oraz kiedy wyłącznie jest to dopuszczalne zachęcają do likwidowania jakichkolwiek sporów w sposób humanitarny oraz w głównej mierze rozmową, a walki pozostawić jako ostateczną broń, ostateczną ostateczność. Pamiętamy także o obozach koncentracyjnych, które były wyraźnie brutalnym następstwem II WŚ – więcej o tym wolno przeczytać na domenie internetowej Stutthof, w jakim miejscu odnajdują się wiadomości o rzeczowych obozach, komendantach oraz historii wojennej. To kłopotliwe dzisiaj nie wszystkie kraje słuchają rad osób, jakie przeżył wojnę, bywają nawet tacy, jacy wręcz pasjonują się wojną oraz czekają na jej wybuch, co jest najzwyczajniej w świecie szaleńcze.

W wielu krajach nieustannie trwają wojny, określane niejednokrotnie mianem wojny domowej, siejąc spustoszenie i pozostawiając miasta w zgliszczach bądź raniąc ludzi, nie wyłącznie psychicznie jednak i fizycznie, Te wojny nijak się jednakże mają do wojen z jakimi mieli do czynienia Polacy. Kiedy Hitler wkroczył do Polski, zajmując ją i napierając na Rosję, prowadząc z nią wojnę, odnaleźliśmy się w centrum piekła, nie mogąc wydostać się z niego latami. Nadal znajdowane są przeróżne pozostałości po tych czasach, rozpocząwszy od rozmaitych dokumentów, poprzez osobiste rzeczy żołnierzy, oficerów czy cywilów, aż do obiektów, muzeów w obozach koncentracyjnych czy tajemnych miejsc, w jakich chwały się władze niemieckie.