Najistotniejszym procesem syntetycznym występującym w czasie obróbki stali jest oczywiście hartowanie. Ma prawo traktować ono nie jedynie tego typu materiału, albowiem niezwykle w szeregu przypadków słyszymy też o hartowanym szkle lub innych wyrobach. Wykonuje się go zwłaszcza przez wzgląd na zdobywanie materiałów o jak najwyższej odporności na działanie wszelkich czynników fizycznych, takich jak siły dynamiczne oraz statyczne oraz mechanicznych.

Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć w pełni danego materiału, a w szczególności stali. Jest kilka metod stosowania tego typu procesu, a są to zazwyczaj: stereotypowe, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe ( płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe) – więcej na witrynie blog o metalach. Ogólna reguła hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących zaraz po sobie czynności. Pierwszą jest niezbędne rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej ponad 700 stopni oraz utrzymywanie jej przez określoną długość czasu.

Po takim wygrzaniu ma obowiązek nastąpić jak najszybsze schłodzenie, by nie powstały nieprzydatne tlenki mogące zmienić właściwości materiału. Wszelkie produkty wykonane ze stali mają bardzo kolosalne zapotrzebowanie na całym świecie, w każdym kraju, który rozwija się i powstają nowatorskie konstrukcje. Istnieje wiele dziedzin techniki, w gdzie stal jest najistotniejszym i zarazem bazowym składnikiem. W ogólnoświatowej produkcji tego materiału przewodzą: Chiny, Japonia, USA, Rosja, Niemcy, Korea. Fundamentalną dziedziną gospodarki, gdzie wymagane są wszelkie konstrukcje stalowe jest oczywiście budownictwo. Powstają tam dobre zbrojenia, będące bazą przy powstawaniu wielu obiektów, przede wszystkim niesłychanie wysokich – o-stali-metalach.pl.

Prócz tego napotykamy dużo mostów lub ewentualnie wież opartych jedynie i wyłącznie na profilach stalowych. Materiały te odnalazły też zastosowanie w wielu innych dyscyplinach, m.in. takich jak: motoryzacja (do budowy karoserii), przemysł spożywczy (puszki do konserw i napojów), przemysł metalowy (rury, blachy, płaskowniki, kątowniki, śruby, nakrętki), szczegóły mebli, przemysł energetyczny (elementy wiatraków), przemysł stoczniowy (wszelkie detale statków, platform itp.). Jeśli chodzi o zastosowanie to jest niezmiernie dużo form, w tym także ogólnego przeznaczenia, dostępne również dla sztampowych osób.