Na cmentarzach oraz w wielu znaczących punktach, po okresie surowego, minimalistycznego a później modernistycznego stylu, do łask powraca nie jedynie naturalizm, jednak też sztampowe formy sztuki. W poprawnym tonie są nie tylko wyroby z drzewa, artystyczne wyroby metalowe kute przez kowali, jakkolwiek również twórczości z naturalnego kamienia. Tradycyjnie wytwory kamieniarzy, czy poniekąd rzeźbiarzy w kamieniu, spotykać jesteśmy w stanie w kościołach i bazylikach. Są to w zasadzie postaci świętych, czy też sceny prezentujące ważne dla wierzących zdarzenia. Nie mniej niemniej jednak legendarne staje się umieszczanie takich przenośnych rzeźba na zewnątrz, na terenach przykościelnych łącząc je z aranżacjami ogrodniczymi.

Wiele osób także poddaje z prostych pomników na cmentarzu, dodając na grobowce rzeźby, jako wyraz piękniejszego wyeksponowania własnej pamięci dla zmarłej figury tak jak miało to miejsce w historii w przypadku ważnych osób – oto, co oferuje nagrobki. Kamieniarstwo artystyczne pojawia się również w życiu codziennym, mile bo są dzisiaj widziane jego elementy jako ozdoby parków czy placów na osiedlach. Dodają one miejscu wytworności oraz klasy.

Ochoczo także przed naszymi domami, przy bramach wjazdowych lub w przydomowych sadach umieszczamy dzieła kamieniarzy. Zwykle są gruntownie wkomponowane w architekturę otoczenia oraz maja za zadanie przywodzić na myśl dawne pałacowe parki. Najistotniejszą rzeczą przy dbaniu o nagrobki, tak jak przy każdej czynności administracyjnej jest regularność oraz skrupulatność. Najpiękniejsze albowiem marmury, rośliny lub otoczenie miejsca spoczynku naszych bliskich, tracą na wyglądzie brudne, zaniedbane czy też zniszczone. Trzeba wobec tego pamiętać by tak w wielu przypadkach jak to dopuszczalne myć oraz pastować nagrobki, a supermarkety czy także punkty sprzedaży zlokalizowane w pobliżu cmentarzy proponują szeroką gamę pomocnych w tym środków i oprzyrządowania. Nie należy przy tym zapominać o czyszczeniu szczegółów dekoracyjnych, bocznych ścianek nagrobków, podwyższeń czy także ławeczek. Porządnie jest także pamiętać o zabezpieczaniu przed uszkodzeniami mechanicznymi, innymi słowy zadbać o podstawki i osłonki pod kwiatami i zniczami. Sam pomnik jednakże to nie wszystko, bowiem tak samo jak w domu powinno się zadbać o jego otoczenie. Wobec tego tak ważne jest wycinanie nieprzydatnych krzaków czy drzew, usuwanie chwastów czy też grabienie liści oraz koszenie traw.