Dużo osób, jakie wykonują remonty, a przede wszystkim malują ściany, zastanawia się czym porządniej malować – wałkiem czy pędzlem. Zarówno wałki jak i pędzle mają wielu sympatyków. Zdania na ten temat są podzielone. Każdy z tych przyrządów służących do malowania niesłychanie prawidłowo rozprowadza farby, jednak każdy inaczej maluje po danej powierzchni. Wałki ofiarowane są poniekąd do malowania gładkich przestrzeni, bowiem przy nierównej przestrzeni malowania farba z wałka nie będzie w stanie całkowicie pokryć.

Dlatego wałkiem najlepiej maluje się po równych, wygipsowanych ścianach czy sufitach. Pędzel natomiast nie ma z takimi rzeczami problemu. Nadaje się zarówno do malowania płaskich przestrzeni jak i tych nierównych – farba antykorozyjna. Rozprowadzając farbę pędzlem można dotrzeć wszędzie. Nawet w najgłębsze zakamarki kątów malowanych pomieszczeń. Tak wobec tego, wszystko zależy od tego jaką przestrzeń pragniemy malować – gładką czy może z pewnymi wypukłościami. Większa część ludzi nie ma z tym problemu oraz na ogół zawsze dokonuje stosownego wyboru narzędzia pracy.

Dużo osób rozpoczynających swoją przygodę z malarstwem dokonuje wyboru między farbami akwarelowymi a plakatowymi. Farby akwarelowe to nic innego jak sztampowy pigment, który należy rozcieńczyć wodą, żeby wolno było nim malować na papierze. Farby plakatowe to tudzież zwykłe farby wodne, które są od razu gotowe do użycia. Niektórym podobają się znacznie bardziej obrazy malowane farbami akwarelowymi, tudzież inni wolą obrazy malowane farbami plakatowymi. Obrazy malowane farbkami akwarelowymi są o wiele bardziej blade w porównaniu do innych, albowiem do malowania nimi używa się znacznej ilości wody.

Natomiast obrazy malowane farbami plakatowymi mają żywsze, wyraźniejsze barwy. Dzieje się tak, albowiem farby plakatowe mają już w sobie zawartą słuszna ilość wody. Z reguły takimi farbami maluje się w większości wypadków w szkołach bazowych i gimnazjalnych na plastyce. Dzięki temu osoby, których hobby to malowanie obrazów są w stanie samodzielnie dokonać wyboru pomiędzy tymi dwoma typami farb i zdecydować się na tą, która wedle nich jest lepsza.