Gabinet jest przede wszystkim miejscem pracy. Skutkiem tego jego fundamentalną cechą powinna być ergonomiczność. W tym celu przynależy zdecydować, jakie meble będą pożyteczne. Nie ma sensu wybierać gotowych zestawów, jeżeli któryś z szczegółów nie będzie przydatny. Gabinet musi albowiem cechować się powierzchnią. Należałoby postawić na minimalizm i umieścić w nim tylko te meble, z których faktycznie będzie się korzystać. Jest to szczególnie istotne w przypadku niewielkich pokoi. Zacząć trzeba naturalnie od biurka. Tu istotna jest wielkość. Osoby, które wykorzystują z wielu zaświadczeń oraz sprzętów najlepszym rozwiązaniem kłopotów będzie biurko w kształcie litery L. W przypadku gabinetów lekarskich lub stomatologicznych należy pamiętać o wielu innych funkcjach – tutaj pomoże domena meble medyczne.

Praktyczne jest również postawienie obok biurka bocznej komody lub kontenera na dokumenty. Oprócz tych elementów efektywny gabinet powinien być wyposażony w regał na książki. Przynajmniej kilkanaście sztuk może znajdować się w takim miejscu zwłaszcza, jeżeli przyjmujemy w nim istotnych gości.

W miejsce regału można wstawić biblioteczkę. W niej również wolno trzymać książki. Plusem biblioteczek jest to, że są zamykane. Trzymane w niej przedmioty nie kurzą się. Biblioteczka może być pod każdym względem przeszklona. Wolno w niej trzymać też rozmaitego typu bibeloty, jak nagrody, czy pamiątki z podróży. Jeżeli w gabinecie będą przyjmowani goście potrzebne jest urządzenie odpowiedniego kącika, w którym będzie można porozmawiać i napić się kawy. Ma obowiązek być wyposażony w stolik oraz niezbędną liczbę krzeseł bądź foteli.

Ważne jest, by wszystkie siedziska były jednakowe. Sadzając gościa na mniejszym meblu okażemy mu bowiem wyższość. Gabinet, w jakim spędza się dużo godzin powinien być też wyposażony w kanapę, na jakiej można dać wypocząć zmęczonym plecom albo uciąć sobie krótką drzemkę. Jeśli miejsca jest mało, wtedy warto dostawić niewielką kanapę do stolika. Będzie wówczas jednocześnie służyć do przyjmowania gości i do wypoczynku. Nie ma jednej ogólnej zasady, jak urządzić funkcjonalny gabinet. Wiele zależy od pragnień jego użytkownika. Wypada w takim razie przed urządzeniem miejsca do pracy zastanowić się, jakie czynności będzie się w nim wykonywać, a potem, jakie przedmioty oraz meble będą do tego niezbędne.