Nieodnawialne materiały energetyczne, takie jak węgiel kamienny i brązowy, ropa naftowa, rudy uranu – w niedalekiej przyszłości będą musiały być w niedalekiej przyszłości wymienione opcjonalnymi zalążkami energii, takimi jak promieniowane słoneczne, wiatr, woda, biomasa, inaczej odnawialnymi. W oparciu o jedną z nich – energię słoneczną – funkcjonuje Fotowoltaika Katowice, robiąca ciepło słoneczne w energię do nagrzewania wody. Od kilkunastu lat pozyskująca w stworzonym przez nas państwie popularność ze względu na możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną nawet do 70% w skali roku.

Instalacja solarne, tak jak farmy wiatrowe nie są tanimi inwestycjami, za to ekonomizacji jakie dają swoją pracą są niezmiernie ogromne. Ochrona środowiska podtrzymuje rozwój techniki wykorzystującej odnawialne źródła energii, sprzęty nie emitują bo do atmosfery wrogich substancji, co ma wpływ na czystość atmosfery. Swoją aktywnością człowiek już w wielu punktach ziemię zniszczył. Być może to ostatni dzwonek, aby pomyśleć o zadośćuczynieniu, póki jest to dopuszczalne.

Bo wzrasta zapotrzebowanie na użycie energii słonecznej do grzania domu, tym samym natęża się oferta rynkowa. Producenci prześcigają się w nowatorskich rozwiązaniach, a my mamy dylemat – co na naszym dachu zamontować, by w najwyższym stopniu wykorzystać pożytek przyrody, jakim jest słońce. Instalacja solarne, właściwie dobrana, to gwarancja darmowego ciepła w domu. Same kolektory na dachu nie wiele zdziałają.

Toteż program mój prąd łączy dużo elementów następujących we wnętrzu mieszkania, które dopiero po połączeniu z kolektorami stanowić będą układ cały. Wariant kolektorów powinien być zaproponowany przez profesjonalistów od sprzedaży oraz montażu. Dużo zależy od tego, czy kolektory będziemy instalować w trakcie konstruowania domu, czy już w zbudowanym. Inny czynnik to umiejscowienie kolektorów – na dachu, czy w ogrodzie – bowiem oraz takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Czy wbudowane w dach, czy zamontowane blisko – co do tego daje straty ciepła. Opcji jest tyle, ile pomysłów. Sprofilowana firma nie powinna mieć z tym jakiegokolwiek problemu.