Pokojowe paleniska to nie tylko ozdoba dla domu, ale również coraz częściej źródło ciepła dla całego obiektu mieszkalnego. Kominki buduje się w większości wypadków w centralnym punkcie mieszkania w taki sposób, żeby ich ciepło zdołało rozchodzić się po całym domu w miarę równomiernie. Jednak współczesne kominki nie jedynie ogrzewają pojedyncze pokoje dzięki rozprowadzeniu ciepła za pomocą specjalnych rur, jednak dzięki płaszczowi wodnemu mogą również nagrzewać wodę użytkową dla mieszkańców. Konstrukcja takiego kominka jest dość prosta – pojemnik z wodą do ogrzania mieści się między płaszczem wewnętrznym a zewnętrznym konstrukcji.

Dzięki temu używane jest całe ciepło wytwarzane przez palenisko (nawet te, które tradycyjnie uchodzi przez komin). Kominki z płaszczem wodnym są w stanie też służyć do ocieplania całego mieszkania na zasadzie ogrzewania centralnego, bez dodatkowego pieca – więcej na stronie szyby kominkowe. Niewątpliwie taki wynik może dać wyłącznie porządnie zamontowana instalacja. Należy także pamiętać o tym, iż paleniska są opalane drzewem, dzięki czemu są dość tanie oraz zarazem ekologiczne. Kiedy mamy na myśli remont we własnym domu najczęściej kojarzymy go z malowaniem ścian, nowiutką podłogą czy kafelkami. Niekiedy zmieniamy też ustawienie ścian działowych. Taki jest kanon.

Niemniej jednak czemu tylko takie zmiany? Coraz więcej osób myśli o nowym gadżecie w domu, jakim są kominki. Są w stanie one w niesamowity sposób zmienić charakter wnętrza, nadać mu nową, bardziej przytulną atmosferę, a przy okazji okazać się niezmiernie konkretne. Nie zawsze albowiem kominki żądają szczególnych instalacji czy przebudowy całego budynku. Na rynku dostępne są kominki elektryczne, jakie imitują działanie przeciętnego kominka opalanego drewnem, a do tego umieją wytwarzać ciepło oraz kreować specyficzny dla stereotypowych palenisk klimat.

Tudzież Tobie, którzy nie pragną wyłącznie imitacji muszą się przygotować na istotne zmiany w swoim domu. Żeby zainstalować stereotypowy kominek przydatna jest specjalistyczna instalacja, komin, trafna instalacja i twarde, wytrzymałe oraz stabilne podłoże. Niemniej jednak gra jest warta świeczki, albowiem kominek umie gruntownie odmienić wnętrze oraz zmienić jego dotychczasowy styl.