Elektronika jest dziedziną nauk technicznych absorbująca się zagospodarowaniem ciągu połączeń poszczególnych detalów konstrukcyjnych tak, aby powstały całościowe układy scalone umożliwiające sterowanie rozmaitymi produktami i zjawiskami. W swej aktywności wykorzystuje ona wszelkiego rodzaju przepływy energii elektrycznych i fal elektromagnetycznych, które są w stanie emitować pojedyncze informacje między danymi częściami urządzenia.

Elektronika używa w swym działaniu cały szereg elementów i układów, jak: tranzystory, tyrystory, czy układy scalone – wypróbuj obwody drukowane . Wymienione detale stanowią części aktywne, inaczej przewodzące konstruowanych sprzętów elektronicznych. Ponadto, każdy układ elektroniczny obejmuje również szereg szczegółów nieprzewodzących, inaczej biernych, należą do nich: kondensatory, cewki, lub rezystory. One mają za zadanie rozpraszać energię bądź najzwyczajniej w świecie łączyć dane elementy składowe.

W zależności od sposobu działania danej konstrukcji wyróżniamy też detale akustoelektroniczne, inaczej takie, których działanie opiera się na wykorzystaniu wyników dźwiękowych, szczegóły optoelektroniczne opierające się na zmyśle wzrokowym i detale fotoniczne stanowiące w najwyższym stopniu rozbudowaną część struktur elektronicznych. W zakresie rozwoju elektroniki możemy zauważyć postępującą tendencję do miniaturyzacji wszystkich urządzeń oraz układów elektronicznych. Porównując dzisiejsze aparaty telefoniczne przenośne oraz te, które wytwarzane były na samy początku ery komórkowej zauważymy, jak bardzo zmieniły się gabaryty obu produktów.

Elektronika wobec tego kierunkuje swe działania na coraz większą miniaturyzację swoich towarów. Efekty prowadzonych prac naukowych zauważalne są również w procesach tworzenia nowoczesnych urządzeń komputerowych. Obecnie górują komputery przenośne, które sukcesywnie wypierają stacjonarne urządzenia komputerowe. Obecne laptopy posiadają na tyle rozbudowane oprogramowanie oraz parametry, że w zasadzie niczym nie odbiegają od szablonowych, domowych rozwiązań. Komputery przenośne zajmują o wiele mniej miejsca i możliwy jest ich transport w przeróżne miejsca pobytu.