Zmechanizowana wytwórczość bez względu na specjalizację jest zawsze wydajniejsza od ręcznej. Nie zawsze natomiast idzie to w parze z formą tej produkcji. Przykładem ma prawo być zmechanizowana wytwórczość pieczywa – wydajniejsza ale gorsza jakościowo od tradycyjnej, ręcznej. Odwrotna sytuacja jest z pewnością w wypadku uprawy ziemi, gdzie przeznaczenie maszyn pozwala zrobić to poprawniej oraz dokładniej.

Wobec tego jakiekolwiek przedsiębiorstwo zajmujące się uprawą ziemi, jakiekolwiek gospodarstwo rolne stara się posiadać odpowiednie zaplecze maszynowe. Jego bazą jest ciągnik, jaki stanowi serce do wielu innych, doczepianych do niego sprzętów. Właśnie dlatego ciągniki funkcjonują w gospodarstwie najintensywniej, w stosunku do tego części traktorów rolnych zużywają się w głównej kolejności. Obecnie rolnicy, gdy mają gigantyczny wybór typów ciągników oraz możliwość zakupu kredytowanego, starają się wybrać sprzęt w najwyższym stopniu niezawodny, choć takiego w 100% na pewno nie ma.

Drugą w kolejności kategorią jest przystępność części zamiennych, żeby uniknąć sytuacji wstrzymania prac polowych wskutek konieczności oczekiwania na zamówioną część, bez której maszyna nie zadziała – wówczas rekomendujemy sklep części do maszyn rolniczych. Nasze społeczeństwo, jak powszechnie nie ulega wątpliwości, składa się z jednostek nadzwyczaj przedsiębiorczych oraz kreatywnych. I trudniejsze okoliczności bytowe wypada było pokonać, tym pokaźniejsza ujawniała się inwencja.

Przedmioty, a zwłaszcza części urządzeń mechanicznych miewały swoje drugie oraz trzecie życie. Na przykład części ciągników rolnych służyły w gospodarstwach jeszcze długo po zakończeniu żywota poprzez maszynę macierzystą. Pełnić zdołały przeróżne funkcje, przeważnie nie mające nic wspólnego z pierwotnym przeznaczeniem. Opony od traktorów zastosowane do ulokowania w nich klombów kwiatowych, to jakkolwiek widok nadzwyczaj atrakcyjny.

Wykorzystywano je również jako detale tworzące ogrodzenie. Następny patent, to huśtawka ogrodowa z opony podwiązanej linami do drzewa, a w okresie zimowym opona konkurować może z sankami – z pewnością się nie połamie. Najwspanialszy nadymany ponton do zabaw w rzece lub jeziorze bywało po prostu dętką od ciągnika, ten od większych kół mógł być nawet kilkuosobowy, a połączone ze sobą utworzyć zdołały tratwę.