Na rynku sztucznym, z pewnością znajdziemy wiele środków, jakie zezwolą nam na odkażanie różnych przestrzeni, a też sprzętów czy też narzędzi. Przeważnie wykorzystuje się takie środki chemiczne, w których stężenie jest dość wysokie, i w jakich czas działania jest dłuższy. Bo jeśli takie związki chemiczne spełnią takie warunki, to mamy pewność że zostanie zniszczona jak największa liczba drobnoustrojów, niemniej jednak musimy pamiętać że najpoprawniej takie środki działają w środowisku suchym, skutkiem tego tak istotne jest żeby wilgotność powietrze była w jaki sposób najmniejsza.

Najczęściej do takich czynników chemicznych należą różne rodzaje alkoholów, między innymi alkohol etylowy, oraz izopropylowy. Także używane są kwasy i zasady, czy też związki metali ciężkich, takich jak srebro, złoto czy także miedź. W specyfikach chemicznych, które używane są do odkażania występują utleniacze, i nadtlenki na przykład nadmanganian potasu. Również do składników chemicznych możemy zakwalifikować jodynę, jaka w odkażaniu też znajdzie swoje wykorzystanie – z tego korzysta karaluchy prusaki zwalczanie. W jaki sposób już nam wiadomo, antyseptyka to inny rodzaj odkażania. Głównie zajmuje się odkażaniem ran, a też zapobiega gniciu. Niszczy się wtedy drobnoustroje na skórze, błonach śluzowych. Do dezynfekcji ran, w większości wypadków używa się środków chemicznych, które zwierają dużo przeróżnych związków.

Z reguły takie preparaty odszukamy w aptekach, niemniej jednak ich skład jest niezmiernie różnorodny. W takich preparatach występują między innymi, alkohol etylowy, jodofory, gencjana, chloraminy. Również w takich preparatach, odszukamy związki barwiące na przykład barwniki akrydynowe, czy także trifenylometanowe. Skład takich kosmetyków, jest niemniej jednak nam mało znany, w następstwie tego nie pogłębiamy własnej wiedzy na ich temat. Bo takie preparaty mają nam tylko pomagać w nagłych przypadkach, na przykład kiedy się nagle zranimy. Bodajże nie raz gdy się zraniliśmy, to używaliśmy takiego środka, jakie naszą ranę zabarwiło na fioletowo, też nie raz stosowaliśmy wodę utlenioną czy też spirytus, jaki nabyliśmy w aptece. Wszystkie te środki mają wiele związków chemicznych, które nam w tym pozwalają.