To naturalnie dzięki temu, iż współczesna technologia pozwala nam na wykonanie badania, którym jest tomografia komputerowa, mamy szansę za określenie wszystkich zmian chorobowych, jakie są w stanie pojawić się w naszym organizmie, a w następnej kolejności rozpocząć ich należyte, a przez to efektywne leczenie. W tej chwili tomografia komputerowa uważana jest za imponująca metodę, dzięki jakiej można wykonać badanie wszystkich organów wewnętrznych, a też kości. Niestety tomografia komputerowa ma jeszcze parę wad, zaś jedna z nich jest fakt, ze nie pozwala rozpoznać schorzenia w miejscu, które jest objęte kością, a również często niemożliwe staje się odróżnienie miejsc chorych od zdrowych. Żeby wykonać odpowiednio badanie, jakim jest tomografia komputerowa należy dokonać prześwietlenia ciała wiązką promieni rentgenowskich, a potem doprowadzić do realizacji ich pomiaru przez tkanki, które mają różną gęstość – wypróbuj rezonans magnetyczny kręgosłupa. Na obrazie, jaki zostanie wykonany dzięki temu prześwietleniu można zaobserwować najróżniejsze odcienie szarości, skutkiem tego też rozróżnić tutaj można poszczególne organy, takie jak: płuca, jamy oboczne nosa, czy również gaz znajdujący się w przewodzie pokarmowym.

Niesłychanie uniwersalnie stosowanym dziś narzędziem, jakie używane jest przede wszystkim podczas badań zmian chorobowych, jakie zaistnieć mogą w obrębie głowy oraz szyi jest tomografia komputerowa z kontrastem. Aktualnie jest ona powszechnie stosowanym instrumentem diagnostycznym. Współcześnie tomografia komputerowa z kontrastem cieszy się wielkim powodzeniem wśród przeróżnych grup lekarzy oraz pacjentów, bo umożliwia ona uzyskanie o wiele lepszych fotografii narządów wewnętrznych i kości, a tym samym szansę otrzymania dokładniejszych efektów badań.

Dużą rolę w badaniu, którym jest tomografia komputerowa z kontrastem, w jaki sposób sama nazwa wskazuje, jest właśnie ów kontrast. Kontrast, o którym tutaj mowa jest to substancja, jaką podaje się do jamy ciała ludzkiego czy też również dożylnie. Dzięki temu tomografia komputerowa z kontrastem sprawia, ze organizm ludzki pochłania więcej promieni rentgenowski, niż możemy osiągnąć w przypadku tomografii komputerowej bez kontrastu. To umacnia całą strukturę badania i sprawia, iż staje się ono wyraźniejsze a tym samym daje bardziej pewne wyniki, jakich nie można w żaden sposób podważać.