Od zawsze nie ulega wątpliwości, iż dzieci niesłychanie niechętnie jedzą warzywa. Na słowo szpinak lub ewentualnie pietruszka krzywią się zazwyczaj z niesmakiem. Chętniej sięgają po mniej zdrowe słodkości. Należy dołożyć wszystkich starań, by przekonać dzieciaki do jedzenia warzyw. Należałoby, jak najwcześniej wpajać solidne nawyki, gdyż zdrowa dieta ma wielkie znaczenie dla człowieka, zwłaszcza tak młodego. Dziecko w okresie rozwoju bardzo potrzebuje wszelkich witamin, jakich skarbnicą są jarzyny, a jakich nie uzyska z jedzenia słodyczy. Na początek, porządnie by było, gdyby rodziciele sami zaczęli jeść sporo warzyw i pić soki warzywne lub ewentualnie owocowe zamiast kawy lub ewentualnie innych używek. Dziecko bierze przykład od najbliższych oraz przejmuje miarodajne przyzwyczajenia.

Rzecz jasna, powinno się też zapewnić dziecku warzywa do każdej potrawy jedzonej w ciągu dnia. Mogą to być dodatki do kanapek bądź też surówka do obiadu, co poleca obiady dla przedszkoli. Jest także dużo przepisów, jakie pozwalają zataić warzywa w potrawie, tak, że dziecko nawet nie będzie miało świadomości, co zjadło. Dzieci coraz częściej korzystają z produktów oferowanych przez sklepiki szkolne. Rodzice, nie mając wolnego czasu, dają dzieciom ustaloną kwotę pieniędzy, zamiast przygotować drugie śniadanie w domu. Taka przykładowa mama w szeregu przypadków napomina dziecko, aby kupiło sobie coś zdrowego do jedzenia.

Nie ulega kwestii niemniej jednak, iż jak to u młodych ludzi, dziecko wybierze to, co najbardziej go skusi, nie bacząc na zagadnienia zdrowego żywienia. Wypływa stąd wniosek, że nie wolno tak istotnej sprawy powierzać dziecku, a z drugiej kwestii rodzice nie zawsze mogą tego dopilnować. Trzeba przyjrzeć się dogłębnie temu, co proponują szkolne sklepiki. Dzieci ochoczo sięgają po produkty takie jak chipsy czy napoje gazowane rodzaju cola. Wiadomo, jak wybitnie niezdrowe są to towary i że w żaden sposób nie powinny uzupełniać diety dziecka. Wymagania w tej kwestii powinno się stawiać właścicielom sklepików szkolnych, aby oferowali tylko zdrową żywność. Trzeba nakłonić ich do sprzedawania większej ilości soków owocowych zamiast trunków gazowanych i owoców i jarzyn zamiast chipsów i dropsów.