Drukarnie dzisiaj mają o wiele istotniejsze obowiązki, aniżeli jeszcze dekadę temu przypisywano temu interesowi. W wielu aglomeracjach wciąż kontrahentami drukarni mogli być studenci czy uczniowie liceum pragnący wydrukować tam własne prace czy projekty.

Technikę druku dzieli się ze względu na budowę formy drukarskiej, innymi słowy faworyzuje się druk wklęsły, płaski oraz wypukły. Elementem, który łączy, jest to, iż każda forma drukowa ma części drukujące i części niedrukujące. I tak na przykład w płaskim drukowaniu detale drukujące z farbą są ulokowane na tym samym poziomie co niedrukująca powierzchnia formy. Z kolei zaś wypukłym drukowaniu farba zostaje przeniesiona z elementów drukujących, które wystają ponad poziom formy. Tudzież w wypadku wklęsłego drukowania elementy drukujące z farbą opadają poniżej poziomu formy. Offset, innymi słowy inaczej druk offsetowy, kategoryzuje się do drukowania pośredniego rotacyjnego, składając się ze zespołu drukującego, który ma trzy cylindry – dociskowy, pośredni oraz formowy.

Druk offsetowy wolno zastosować do drukowania wszystkiego rodzaju użytków jednokolorowych na papierach i cienkich brystolach – wypróbuj artdruk.com – druk offsetowy katalogów. W stosunku do tego to są w stanie być książki, gazety, mapy, kalendarze, opakowania, papiery firmowe, a też inne podobne prace nie jedynie jednobarwne, jakkolwiek oraz też wielobarwne. Należy zaznaczyć, że wydruki odznaczają się wyrazistymi znakami, równocześnie wyróżniając się pewną miękkością. Z całą pewnością można oznajmić, że offset mieści przeznaczenie do wszelkiego typu reprodukcji (tekstowych czy ilustracyjnych), jakie tworzą integrację tekstu z grafiką z ewentualnością adaptacje się do jakichkolwiek wymogów jakościowych.

Druk offsetowy posiada zarówno walory, w jaki sposób i niedociągnięcia. Do zalet w głównej mierze kwalifikuje się: ogólną dostępność technologii, niskie wydatki, wielki wybór podłoży, powtarzalność procesu lub także kolosalną prędkość drukowania. Natomiast wśród wad można wymienić: niezbędność płaskiego podłoża, małą jaskrawość i nacieszenie barw i ograniczenie druku w zasadzie do papierów oraz wybitnie drobnych kartonów.