Istnieją przeróżne metody śledztwa, jakimi zazwyczaj absorbują się organy w postaci służb policyjnych, czy również agencje specjalnie powołane do tego celu. Jednakże istnieje też osoba, jaka w regulacjach prawa prowadzi prywatne dochodzenie. Mowa tutaj o detektywie, który zajmuje się nie tylko kwestiami kryminalnymi. Profesjonalne usługi detektywistyczne proponowane przez detektyw londyn to również wszelkiego rodzaju poszukiwania, badania i obserwacje. Jeżeli jakaś jednostka zaginie, jesteśmy w stanie zwrócić się z tym zjawiskiem na policję, lecz mamy również możliwość wynajęcia detektywa, jaki zajmie się tą sprawą.

Niewątpliwie postać taka świadczy swe usługi odpłatnie i zazwyczaj wynajmowana jest, albo na określony termin, jaki można przedłużyć, lub też aż do wyjaśnienia sprawy. Detektyw może prowadzić kwestię kryminalną, traktującą każdego przestępstwa, włącznie z zabójstwem. Z reguły jest to pracobiorca agencji detektywistycznej oraz by mógł pracować musi mieć licencję na prowadzenie usług. Osoba taka nie rzadko współdziała z organami ścigania.

Może również być człowiekiem pracującym na własna rękę oraz wówczas powiadamy o detektywie prywatnym. Bywa tak, że detektywowi podlegają pewne osoby, które popierają go w śledztwie. W Polsce jest to jednostka nie powiązana z policją, jednakowoż przykładowo w Stanach Zjednoczonych ma prawo on być funkcjonariuszem służb policyjnych, lub ewentualnie pracownikiem agencji wywiadowczej. Nie ma określonego taryfikatora i każda sprawa oceniana jest indywidualnie, w zależności od tego, czego dotyczy. Co zajmujące detektywa może wynająć jednostka, która pragnie skorzystać z jego usług, albowiem na przykład podejrzewa własnego partnera o zdradę.

W wielu przypadkach detektyw wymaga od klienta poświadczenia, że działa na jego specjalne życzenie i niejednokrotnie wiąże się to z ingerencją w sprawy prywatne zleceniodawcy. Czasami jest to tylko wyjaśnienie sprawy, bez możliwości jej rozwiązania. W owym czasie detektyw, lub też również klient ma obowiązek zawiadomić policję o zaistniałej sytuacji. Detektyw może także zajmować się porwaniami, także takimi, które dotyczą okupu. Zazwyczaj działa on niejawnie, incognito, i z ukrycia zbiera dowody traktujące sprawy.