Co zdołam zrobić aby nie szkodzić, w jaki sposób zadbać o środowisko, jak żyć ekologicznie? Na te zapytania można odpowiedzieć cytując miarodajne przykłady, które w rzeczywistości nie kosztują nas zanadto wielu wyrzeczeń, a nieraz tak w zasadzie wcale nie utrudnią nam życie.

Wręcz przeciwnie – mogą nam je ułatwić. Przywiązujmy rangę nawet do tego co kupujemy, jakie produkty wybieramy. Jeżeli będą one opatrzone certyfikatem zgodnym z jakimkolwiek ekologicznym warunkiem przyzwoiciej sięgnąć po taki artykuł, aniżeli kupować towar nie ekologiczny.

Na przykład zaopatrujemy się w coś, co wykonano z surowców pochodzenia oczywistego, nie używając do produkcji żadnych substancji chemicznych, a i sam proces produkcyjny przebiegał zgodnie z normami ekologicznymi albo czy stosowane były separatory – więcej na czyszczenie separatorów tłuszczu Wrocław. Kupujmy w jaki sposób najmniej towarów w opakowaniach z plastiku, lub innych tworzyw sztucznych. Następną poradą jest przywiązywanie wagi do segregowania odpadów. Starajmy się nabyć parę pojemników, tak by oddzielić powszechne śmieci od plastiku, szkła, czy papieru.

Przy tym naturalnie nie pozbywajmy się odpadów „na dziko”. Kiedy tak właściwie wychodzimy z domu należałoby przykręcić kaloryfer, zgasić światło, a w drodze na przykład do pracy oddać makulaturę do punktu ofiarowanego do takiej zbiórki. Przy tym jeżeli istnieje taką możliwość możemy poruszać się po mieście rowerem, zamiast używać samochodu. Należałoby też wyeliminować spalanie w piecach innych materiałów niż schematyczny opał, a wobec tego nie palić gumy, lakierowanego drzewa, lub innych odpadów nie nadających się na opał, a trujących powietrze.