Zanim zaczniesz prace związaną z odkurzaniem, to najpierw usuń wszelkie duże zanieczyszczenia znajdujące się na drodze odkurzania. Zapobiegnie to zapychaniu się odkurzacza, utracie ssania i nadmiernemu obciążeniu silnika odkurzacza. Nie zapomnij zrobić narożników i krawędzi za pomocą szczelinówki. I nie zapomnij o listwach przypodłogowych !

Podczas odkurzania schodów zacznij od narożników i krawędzi za pomocą ssawki szczelinowej. Czasami schody mają również listwy przypodłogowe i nie należy ich lekceważyć. Nie zapomnij również odkurzyć pionowej części schodów (może być do tego potrzebna mniejsza, zwrotna przystawka). Eureka Moc Paw to uniwersalne mocowanie, który jest idealny do stosowania na schodach.

Wykonuj powolne ruchy, aby dać odkurzaczowi czas na wykorzystanie ssania do wciągnięcia kurzu. Wolniejszy ruch zapewnia również zmotoryzowanej szczotki wystarczająco dużo czasu na wyciągnięcie sierści zwierząt z dywanów i tapicerki. Przesuń odkurzacz około cztery razy po każdym obszarze , pozwalając odkurzaczowi zebrać mikroskopijne cząsteczki i alergeny. Nie naciskaj odkurzacza . Powoduje to zmatowienie runa dywanu; zmatowiony dywan nie brudzi.

Aby wykonać wyjątkowo dokładną pracę, przepracuj włókna dywanu w obu kierunkach : jeśli poszedłeś ze wschodu na zachód, idź z północy na południe. Rozważ użycie specjalnie opracowanego środka czyszczącego w płynie, aby wyłapać alergeny, które przywierają do włókien dywanu. Dość skuteczne są również specjalne proszki do zabijania roztoczy . Ekologia Works Kontrola roztoczy i pcheł , Allersearch X-Mite i Anti-Alergen Solution działają na wykładzinach i meblach tapicerowanych w celu zabijania roztoczy i denaturacji innych alergenów.

Znaczenie regularnego odkurzania

Wiele alergenów rozwija się w środowisku domowym, gdzie mogą się gromadzić i koncentrować poza poziomami zwykle występującymi na zewnątrz. Pył jest doskonałym przykładem tego typu alergenu. Pył składa się z różnych materiałów, w tym martwych komórek skóry, włókien organicznych z odzieży, pewnej ilości ziemi, brudu lub pyłków z zewnątrz, a także, notorycznie, roztoczy.

Roztocza uwielbiają ucztować na składnikach kurzu, zwłaszcza na martwych komórkach ludzkiej skóry. Roztocza wytwarzają specjalny enzym, który trawi składniki kurzu. Enzym ten, odchody roztoczy i zwłoki roztoczy stają się z kolei częściami kurzu i są odpowiedzialne za większość reakcji alergicznych ludzi na kurz. Roztocza występują wszędzie tam, gdzie występuje kurz. Można je nawet znaleźć w powietrzu! Roztocza są mikroskopijne i nie można ich zobaczyć gołym okiem.

Wielu alergikom zalecono zminimalizowanie wykładziny w domu. Chociaż prawdą jest, że podłogi z twardego drewna i kilka dywaników może zminimalizować ilość kurzu, który może gromadzić się niewidocznie przez pewien czas, nie musisz czuć się winny, jeśli Ty lub członkowie Twojej rodziny cierpicie na alergie i nadal macie dywan.

W rzeczywistości interesującą perspektywą jest to, że wykładzina dywanowa faktycznie pomaga oczyszczać powietrze, zatrzymując alergeny domowe we włóknach; zamiast krążyć kurzu i łatwo się mieszać, jak w przypadku twardej podłogi, cząsteczki tkwią w dywanie, czekając na odkurzanie.

Oczywiście taka perspektywa wymaga sumiennego, regularnego i dokładnego odkurzania. Pył może gromadzić się w tempie sześciu miligramów na metr kwadratowy dziennie. Stowarzyszenie Producentów Urządzeń Domowych (AHAM) zaleca właścicielom domów przestrzeganie następującego harmonogramu odkurzania:

  • Odkurz dywan i chodniki przynajmniej raz w tygodniu.
  • Odkurzaj miejsca i sypialnie o dużym natężeniu ruchu dwa razy w tygodniu.
  • Regularnie odkurzaj meble tapicerowane, materace i zasłony.
  • Odkurzaj jeszcze częściej, jeśli masz zwierzęta.

Zalecamy alergikom odkurzanie całego domu dwa razy w tygodniu, jeśli to możliwe. Ważne jest również, aby zadbać o odkurzanie obszarów, które nie są widoczne, ponieważ te obszary mają tendencję do zbierania kurzu, a nawet formowania kurzu. Zauważ również, że dywany nie są jedynymi przedmiotami w Twoim domu, które wymagają odkurzania. W rzeczywistości odkurzanie jest szczególnie korzystne w każdym miejscu, w którym zbiera się kurz, ponieważ zapobiega wzbijaniu się kurzu.

Jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Przy wyborze odkurzacza należy wziąć pod uwagę wiele czynników, szczególnie w przypadku astmatyków i alergików. Ponieważ odkurzanie może potencjalnie wzniecić kurz w Twoim domu i pogorszyć sytuację, zdecydowanie powinieneś rozważyć zainwestowanie w wysokiej jakości odkurzacz, który jest mocny, niezawodny i zawiera pewne ważne funkcje.

Pierwszą z tych cech jest filtr HEPA. HEPA to skrót od High Efficiency Particulate Air. Filtry HEPA są skuteczne w 99,97% w wychwytywaniu cząstek o wielkości zaledwie 0,3 mikrona (mikron to jedna milionowa metra). Odkurzacz wyposażony w filtr HEPA doskonale wychwytuje drobne cząstki, w tym sierść zwierząt domowych, roztocza i inne elementy znajdujące się w kurzu domowym. Filtry HEPA w odkurzaczach dla alergików są ważne, ponieważ zapobiegają przedostawaniu się kurzu z powrotem do domu.

Jak stwierdza Amerykańska Akademia Astmy, Alergii i Immunologii (AAAAI), „Cotygodniowe odkurzanie może pomóc w dalszym usuwaniu roztoczy. Osoby z alergią powinny używać odkurzacza z filtrem HEPA (high-efficiency) lub podwójnego worka, ponieważ używanie odkurzacza standardowego lub z filtrem wodnym powoduje unoszenie się kurzu w powietrzu. Alergicy również powinni nosić maski alergiczne .”

Twój dom jest duży czy mały? Czy będziesz musiał wnosić odkurzacz po schodach? Czy masz tylko niewielką przestrzeń do przechowywania, czy przestrzeń nie jest problemem? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić, czy potrzebujesz lekkiego odkurzacza, czy też zwykłego lub nawet ciężkiego odkurzacza.

Kolejnym ważnym elementem do przemyślenia jest to, czy wolisz odkurzacz z workami, czy odkurzacz bezworkowy. Torby mają swoje zalety, zwłaszcza dla alergików, ponieważ bardzo dobrze zatrzymują kurz i brud, dzięki czemu użytkownicy nie muszą się z nimi stykać. Jednak nie są one najbardziej bezproblemowe i wymagają stałego wydatkowania.

Odkurzacze wyposażone w pojemnik na kurz można szybko i łatwo opróżnić. Ale podczas ich opróżniania ważne jest, aby zwracać uwagę na kurz wydostający się z pojemnika i podjąć środki ostrożności, takie jak opróżnianie go na zewnątrz lub w innym dobrze wentylowanym miejscu. Ponownie, jak zawsze w przypadku kurzu, noszenie maski zapewnia znaczną ochronę przed wdychaniem.

Regularne i dokładne odkurzanie nie tylko pomaga alergikom chronić się przed atakami alergicznymi związanymi z kurzem, ale także pomaga zachować żywotność wykładziny i pozostawia lśniąco czysty dom, który z dumą będziesz nazywać swoim własnym.

Więcej na https://www.ostrowmaz24.pl/art/37020/jak-wybrac-odkurzacz-bezprzewodowy-i-dlaczego-model-dyson-v11-absolute-jest-najlepszy