Krótko mówiąc, zdecydowanie tak.

Jest więcej korzyści niż wad z posiadania i jazdy na rowerze elektrycznym. A wraz z szybkim postępem technologicznym stają się one coraz bardziej dostępne dla każdego.

Dlaczego tak jest. Przyłącz się do mnie w tej dokładnej analizie zalet i wad posiadania e-bike’a. Rower elektryczny może, ale nie musi być odpowiedni dla Ciebie, w zależności od Twojej sytuacji.

Ale najpierw, czym są rowery elektryczne i jak działają?

Rowery elektryczne są podobne do zwykłych rowerów, z tą różnicą, że są wyposażone w silnik elektryczny, który wspomaga kierowcę w pedałowaniu i operowaniu przepustnicą. Te elementy dodatkowe składają się z silnika, baterii wielokrotnego ładowania, układu napędowego, sterownika i czasami czujnika pedałowania.

Proces jest prosty: Najpierw bateria zasila silnik, który następnie przekazuje energię do układu napędowego. Następnie układ napędowy przekazuje moment obrotowy i moc manualną do kół. Moc, która trafia do kół jest całkowicie zależna od Ciebie. Może to być wyłącznie moc, brak mocy lub kombinacja tych dwóch rozwiązań, w których pedałujesz, będąc jednocześnie wspomaganym.

Gdzie można na nich jeździć? Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące rowerów elektrycznych?

W niektórych krajach/państwach można jeździć nimi po ścieżkach rowerowych, a w innych nie. Istnieje również różnica między pasami ruchu dla rowerów a ścieżkami rowerowymi. Pasy to oznakowane fragmenty drogi, po których zazwyczaj można jeździć rowerem elektronicznym obok innych pojazdów. Ścieżki rowerowe są zazwyczaj zabronione dla pojazdów zmotoryzowanych. Jednak niektóre ustawodawstwa wyłączają z tej kategorii rowery elektryczne, jeśli moc silnika nie przekracza pewnej wartości. Sprawdź jakie są zalety rowerów elektrycznych?

Przepisy dotyczące rowerów elektrycznych różnią się znacznie w zależności od kraju. Podczas gdy w niektórych krajach nie ma przepisów dotyczących rowerów elektrycznych, w innych są one regulowane z dokładnością do jednego punktu.

W Stanach Zjednoczonych, na przykład, każdy stan ma swoje własne prawa dotyczące rowerów elektrycznych. Jednak na poziomie federalnym są one uznawane za produkty konsumenckie, które nie mogą przekraczać określonej mocy silnika.

To samo dotyczy UE i innych rozwiniętych krajów.

Jakie są zalety?

Są łatwe w obsłudze i konserwacji

Ich główną atrakcją jest to, że w swej istocie są zwykłymi rowerami. Są więc tak łatwe w użyciu, jak każdy inny prosty rower. Dodatkowo, poza silnikiem, baterią i przylegającą przekładnią, cały proces polega na podstawowej konserwacji roweru. Która, w zależności od roweru, może być albo tania, umiarkowanie kosztowna, albo droga.

Można nimi również jeździć w mokrych/deszczowych warunkach bez większego wysiłku. Należy jednak pamiętać o ochronie baterii. Kosztują one setki dolarów, w zależności od jakości i producenta.

Bateria jest bez wątpienia najdroższym elementem eksploatacyjnym roweru elektrycznego. Jednak dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie technologii akumulatory powinny wytrzymać około 500-1000 cykli ładowania lub 2-3 dobre lata.

Łączą w sobie to, co najlepsze z wszystkich światów

Drugim powodem, dla którego ludzie wybierają rowery elektryczne zamiast innych metod transportu, jest fakt, że łączą one w sobie to, co najlepsze ze wszystkich światów. Pozwólcie, że wyjaśnię, co mam przez to na myśli:

Po pierwsze, jest to rower, co oznacza, że w przeciwieństwie do skuterów elektrycznych i samochodów, pedałowanie wymaga wysiłku. To, oprócz wszystkich jego przyjaznych dla środowiska konsekwencji, oznacza, że faktycznie ćwiczysz.

Jasne, nie jest to to samo, co pełnowartościowy rower, ale wysiłek jest, a Ty zyskujesz pewne korzyści. Należą do nich, wśród wielu innych:

  1. poprawa poziomu cukru we krwi
  2. niższe proporcje tłuszczów
  3. lepsze funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Po drugie, jest to rower elektryczny, który nie wymaga paliwa kopalnego do poruszania się. Co więcej, jeśli bateria zawiedzie, rower nadal będzie działał jak zwykły rower.

Ich trzecią zaletą jest ogólna wygoda. Jest lekki, cichy, szybki, łatwy do zaparkowania i trzymania, tani w utrzymaniu i nie wymaga ubezpieczenia ani pozwolenia na jazdę. Prawdziwy mistrz we wszystkich dziedzinach.

Ponadto, ich ładowanie trwa relatywnie niewiele godzin (2-5, zależnie od jakości i wieku baterii). Można to jednak w prosty sposób złagodzić, ładując je w czasie snu lub w pracy.

Są konwertowalne

Przy odrobinie majsterkowania i przy użyciu niezbędnych narzędzi możesz przerobić zwykły rower na rower elektryczny. Nie będzie on działał tak dobrze jak fabryczny, ale dzięki temu unikniesz niewiarygodnie wysokiej ceny. Możesz nawet wykorzystać tę okazję jako wersję „demonstracyjną” prawdziwego roweru. W ten sposób dowiesz się, czy chcesz zainwestować pieniądze w drogi rower elektryczny i czy rzeczywiście jest on dla Ciebie dobrym wyborem.

To tylko nieliczne plusy rowerów elektrycznych – sam zobacz, ile ich jest i zdecyduj czy rower elektryczny to coś dla Ciebie!