Gabinety lecznicze pod względem ginekologicznym różnią się niesłychanie mocno od innych. W głównej mierze muszą być to miejsca niezwykle szczególnie chronione aby inni pacjenci nie wchodzili podczas badania. Skutkiem tego taki gabinet podzielony jest na dwie części. W jednej z nich leczy doktor i bada pacjentkę. W drugim tudzież siedzi asystentka i akceptuje tych pacjentów którzy pragną odebrać wyniki czy też zarejestrować się do lekarza. Lekarz zawsze wzywa każdą pacjentkę do siebie kiedy tylko jest przygotowany na wizytę. W swoim gabinecie ma szczególny sprzęt na jakim może być jedynie jedna pacjentka. W razie potrzeby jest też dostępna łazienka by zdołać się umyć. Lekarz zaleca by do badania być czystą i zadbana higienicznie jeżeli chodzi o narządy płciowe. Jakikolwiek gabinet ma prawo wyglądać totalnie inaczej bo to zależy również od możliwości finansowych.

Prywatne gabinety mają oprócz tego różne półki z folderami lub ewentualnie plakaty na ścianach gabinetu. Całość jest pomalowana na kolory jasne po to aby kobieta czuła się bezpiecznie. Cytologia to podstawowe badanie jakie wykonuje się u ginekologa. Mogą je wykonywać również młode dziewczyny, bo jest ono bezpieczne. Zwykle cytologie wykonuje się po pierwszym współżyciu kobiety z mężczyzną.

Jednak kiedy go nie było to także wolno je wykonać, z tym że lekarz użytkuje inne metody. Cytologia to ważne badanie bowiem potrafi wykryć jakie komórki posiada kobieta w swoich narządach – tu pomoże dobry ginekolog poznań. Od tego właśnie zaczyna się leczenie jeżeli stan jest nadzwyczaj znaczny. Na cytologie zgłaszają się już nastolatki pod nadzorem mam albowiem wcześnie wykryta choroba daje się szybciej leczyć. Od pierwszej cytologii do kolejnej mija kilka miesięcy i badanie musi być powtórzone. Takie badania wykonuje się aż do lat dorosłych, kiedy kobieta uzyskuje menopauzę. Są wykorzystywane też przyciągające promocje i reklamy tylko po to by nakłonić kobiety do badań cytologicznych. Organizowane są specjale busy które jeżdżą po kraju oraz badają za darmo kobiety. To właśnie dzięki temu spokojniejsi są i lekarze oraz pacjentki bo cytologia nie boli.