Nie będzie ryzykownym twierdzenie, iż większość, jak nie prawie wszyscy ludzie na całym globie każdego dnia rozkoszują się znanym uniwersalnie napojem zwanym kawą. Kawa jako najbardziej znany na globie towar przywracający energię zawdzięcza swoje działanie zawartej w ziarnach kofeinie, którą przeważnie podaje się na ciepło. Określana mianem najbardziej legendarnej używki kawa, zawdzięcza wszystko swoim właściwościom przyczyniającym się do zwiększenia naszej idealnej sprawności w myśleniu, aktywującymi przemianę materii stworzonego przez nas organizmu, jednak przede wszystkim o wiele nas pobudzającymi a również orzeźwiającymi. Sama nazwa tego jakże lubianego trunku pochodzi od słowa ‚kahva’, które znaleźć możemy w słowniku arabskim.

W języku arabskim ‚kahva’ oznacza nie tylko kawę, lecz także wino, jednakże dogłębne pochodzenie tego słowa nie jest tak do końca, finalnie kultowe. Przyjmuje się też, iż kawa pochodzi z Etiopii, a dokładniej znajdującego się tam regionu Kaffa, gdzie dosyć intensywnie uprawia się kawę. Dzisiaj większość spożywanych towarów jest dla nas niezmiernie łatwo osiągalna, przez co wydaje się, że ich przygotowanie, czy wyprodukowanie nie potrzebuje dużego trudu – więcej na stronie internetowej czy kawa szkodzi?. Gdy coś się kończy, od razu udajemy się do sklepu, gdzie z całą pewnością nie zabraknie tego, co pożądamy, a jeżeli nawet, to są to niezmiernie sporadyczne przypadki.

Wobec tego również tak pożądana przez nas kawa, bez której istnienia praktycznie nie wyobrażamy sobie życia, potrzebuje szczególnej troski w trakcie procesu jej uprawiania, a również porządnego przetwarzania i przygotowywania. Jednym z potrzebnych oraz znaczących dla jej uprawy warunkiem jest właściwy klimat, który bywa rozmaity, albowiem zależy od gatunku kawy.

Przykładem tego są dwa najlepsze gatunki kawy, które potrzebują różnych warunków do wyśmienitego rozwoju. Na ten przykład kawa Arabika jako bardzo dobre warunki uznaje środowisko subtropikalne, gdzie jest wybitnie ciepło. Natomiast kawa Robusta pożąda warunków strefy równikowej, charakteryzującej się licznymi opadami. Z tych dwóch typów, Robusta należy do plantacji silniejszej, odporniejszej na wszelkie zagrożenia.