Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa chodzi się co miesiąc, potem co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Wypada pilnować próbnych badań zarządzanych przez lekarza prowadzącego oraz wykonywać je regularnie. Co miesiąc egzekwuje się morfologię krwi, i raz w miesiącu zrobić próbną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży doktor ma obowiązek wycelować kobietę w ciąży na test sprawdzające poziom glukozy we krwi. Badanie to bazuje na pobraniu krwi po wypiciu szklanki wody z rozluźniona glukozą. Pomaga ono w twierdzeniu czy nie grozi kobiecie cukrzyca ciążowa, jaka potrzebuje od kobiety przyjmowania wielu leków i zmiany diety.

W dodatku około trzech, czterech razy w ciąży wykonywane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. oraz ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na obserwacji płodu i wyznaczeniu jego parametrów i cykliczności rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu sprawdzenia czy zarodek przyzwoicie się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi oraz wzrostu do czasu ciąży.

Następne badanie podczas standardowej oraz prawidłowej ciąży przeprowadza się w 22 tygodniu ciąży, aby obejrzeć poszczególne narządy m.in. serce potomka, wtedy wolno także próbować wskazać płeć dziecka, wypróbuj bilansdziecka.pl. Kolejne i nieraz już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie wskazać wagę oraz ułożenia maluszka podczas porodu. Jeżeli położenie maluszka jest nieprawidłowe czy też waga jest zanadto ogromna, lekarz przygotowuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, wypada przeprowadzić badania prenatalne zezwalające na wczesne wykrycie wad oraz ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są łagodne i z początku sporadyczne. Naprowadzają tępe bóle miesiączkowe oraz rozchodzą się w kierunku bioder i krzyża bądź promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać i stawać się coraz bardziej cykliczne i trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Należy wówczas rozpocząć oceniać czas ich trwania i odstępy między nimi.