Pośród wielu materiałów budowlanych, szczególnie takich wspierających miarodajne działa wolno odszukać nadzwyczaj wiele ciekawych domieszek, jakie polepszają zaprawy murarskie wywołując odpowiednie uplastycznienie betonu lub murów. Takie domieszki określa się nieraz tytułem plastyfikatorów, a co taki plastyfikator do cementu odpowiednio powoduje? Otóż w głównej mierze plastyfikator jest w stanie spowodować, konkretny materiał znacznie uwydatni własną wytrzymałość na przykład naściskanie.

Dopuszczalne jest to skutkiem tego, iż o wiele zmniejszona jest ilość zastosowanej wody, która niezbędna jest do wytworzenia danej zaprawy, niemniej jednak nie można stosować jej w nadmiarze ponieważ to z kolei może wpływać nadzwyczaj niekorzystnie. Ciekawostką jest, iż jeżeli do wytworzenia betonu doda się poprawnie mniejszą ilość wody, to o wiele wzrasta jego wybitnie pozytywna cecha, jaka jest niebezużyteczna w każdym rodzaju budownictwa, a to znaczy jego mrozoodporność.

Znaczącą wiadomością jest także, że plastyfikatory do betonu stosuje się w głównej mierze do konkretnego typu mieszanek betonowych, a to znaczy do takich, które cechują się bardzo rozległą ciekłością, a także betonów określanych mianem natryskowych – potwierdza to pol-krusz.pl – wytwórnia betonu. Wolno wykorzystywać je też do betonów, jakie używane są przy tak zwanych żelbetach albo betonach sprężonych.

Jeżeli chodzi o problematykę plastyfikatorów, to należałoby wspomnieć, iż oprócz nich w budownictwie cyklicznie użytkuje się również tak zwane superplastyfikatory. To jeszcze poprawniejsze palstyfikatory, które też mają zmniejszać ilość tak oznaczanej wody zarobowej, a też są w stanie zmienić nawet lepkość betonu. Takie superplastyfikatory to na przykład domieszki do betonu. Co interesujące, wolno stosować je właściwie przy wszystkich towarowych mieszkankach betonowych, jakkolwiek nie wyłącznie – nadają się też do betonów sprężonych i znajdują zastosowanie też w prefabrykatach. Oprócz tego są sytuacje, że takie domieszki znajdują zastosowanie również w tak zwanych betonach szczególnych, a w związku z tym nie będzie egzageracją stwierdzenie, że odpowiednio nadają się do wszystkiego.