Z roku na rok coraz to większa popularnością zaczyna weselić się turystyka. Choć jest to teoretycznie potrzeba wyższego rzędu, to niemniej jednak każdy od czasu do czasu pragnie jakkolwiek dobrego odpoczynku. Badacze dowodzą, że człowiek najlepiej wypoczywa, jeżeli na jakiś czas zmieni środowisko, w którym przebywa. Tutaj właśnie dlatego tak niemało osób decyduje się na wyjazdy krajowe lub zagraniczne. Wakacje organizowane są zwykle przez wszystkie biura podróży.

Wystarczy przejść się do odpowiednich miejsc, zebrać katalogi i wybrać z nich taką ofertę, która spełnia najprawidłowiej indywidualne wyczekiwania turysty. Od lat nieprzerwaną popularnością cieszą się kraje położone w basenie Morza Śródziemnego. Zawsze jest tam pewna pogoda, bajecznie przygotowana baza turystyczna oraz bogata propozycja kulturalna. Banalne wczasy trwają z reguły około dwóch tygodni.

Prócz typowego wypoczynku na miejscu, turyści mogą zapisać na domiar tego na fakultatywne wyprawy krajoznawcze po okolicy. Wycieczki takie są na domiar tego płatne i trwają na ogół kilka godzin. Podróżowanie to prawdopodobnie jedna z ciekawszych odmian spędzania wolnego czasu. Jeżdżono już starożytności, jednakże początkowo była aktywność zarezerwowana jedynie dla wyłonionych osób – wypróbuj na przykład sportfun.pl – kolonie władysławowo. Jeździła przede wszystkim elita i wojsko. Przy okazji wypraw militarnych. Wszystko rozpoczęło się powoli zmieniać w czasach nowożytnych. Poznawanie innowacyjnych miejsc, krajoznawstwo oraz zwiedzanie stały się ulubioną aktywnością młodzieży. Mimo to oryginalnym przełomem był wiek XIX.

Wtenczas to powstało pierwsze profesjonalne biuro podróży oraz zaczęły rozwijać się środki transportu. Od tego czasu turystyka zaczęła przezornie stawać się zjawiskiem masowym. Dziś nieomalże jakikolwiek stara się przynajmniej raz w roku pojechać choć na kilkudniowy urlop. Chociaż zainteresowanie ciągle cieszą się miejscowości krajowe, to jednak znacznie wzrosło też zainteresowanie podróżami zagranicznymi. Wielką popularnością cieszą się głównie miejscowości położone nad Morzem Śródziemnym. Organizuje się tam legendarne wczasy, a także obozy i kolonie dla najmłodszych turystów.