Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z manualnej zmiany i upraszcza sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To właśnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony i zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda również gruntownie inaczej niż w modelu manualnym. Typowa skrzynia składa się z trzech podzespołów. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń oraz zespoły sterowania. Każdy użytkownik, jaki zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów powinien się uprzednio zapoznać z jej wadami i atutami. O skrzynie i inne szczegóły jak regeneracja dpf trzeba wybitnie dbać. Niejednokrotnie wolno usłyszeć, że samochód z automatyczną skrzynią biegów więcej pali.

Nie jest to do końca prawda. Ten typ skrzyń sporadycznie także ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest zużywany w dobry sposób. To smutne wymiana, lub jakiekolwiek prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są nadzwyczaj kosztowne. Podstawowym zadaniem skrzyni biegów jest perfekcyjne zużytkowania mocy silnika. To ona umożliwia nam uzyskanie najwyższej prędkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, samochodem moglibyśmy jeździć jedynie po prostym terenie. Jazda pod górki, w szeregu przypadków niezwykle strome, jak w przypadku samochodów terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, prócz tego fundamentalnego zastosowania, potrafi również odmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego wewnątrz skrzyni użytkuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest możliwe w czasie wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona pomiędzy biegami. Silnik pracuje w owym czasie samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu. W niektórych samochodach, oprócz lewarka do normalnej zmiany biegów, znajduję się także drugi, który umożliwia nam zwiększenie bądź też redukcję całego przełożenia. Dobra skrzynia biegów powinna nam zapewnić rozległą solidność oraz niezawodność.