Istnieją przeróżne formy turystyki, a to na jaki rodzaj wypoczynku się zdecydujemy, zależy nie tylko od pogody i atrakcji turystycznych danego rejonu, lecz także od ceny. Co przyciągające, w pewnych momentach wyjazd poza granice Polski często okazuje się być tańszy, niż wczasy w kraju. Skorzystanie z oferty zagranicznej to jednak poboczne wydatki powiązane z przejazdem. Może wobec tego przyzwoiciej będzie poszukać czegoś w osiągalnej cenie w kraju. Jeśli chodzi o turystykę, to ceny, na jakie w ogromnej mierze składa się zakwaterowanie i nocleg, są konkurencyjne, ale zawsze w trakcie sezonu nie schodzą poniżej pewnego pułapu.

Wskutek tego powstała też pewna alternatywa, z którą wychodzą turystom na przeciw właściciele gospodarstw. Dla przyjezdnych jest to niejednokrotnie perfekcyjna propozycja cenowa, a dla gospodarzy okazja na dodatkowy zarobek. Formą tego rodzaju wczasów jest atrakcyjna obecnie agroturystyka – siedlisko-roztocze.com.pl – zwierzyniec noclegi. Koszty połączone z pobytem są tu mniejsze aniżeli w hotelach, pensjonatach i zajazdach, a warunki często są na wysokim poziomie. Mamy prawo wówczas skorzystać wyłącznie z noclegu, jednak też właściciele takich agroturystycznych gospodarstw przygotowują dużo atrakcji, aby przyciągnąć chętnych akurat do siebie. Istotna również jest pozycja domostw zdolnych przyjąć nas we własne podwoje. Nie okazjonalnie są to miejsca w pobliżu ciekawych terenów, w rejonie turystycznym.

A zatem nie daleko od szlaków turystycznych, okolic przygotowanych pod wypoczynek, czyli przykładowo nieopodal szlaków górskich, jezior, lasów czy zabytkowych budowli, takich jak zamki, kościoły, czy nawet odbudowane grody. Wskutek tego także wielu właścicieli mających swoje gospodarstwa w regionach interesujących turystycznie kusi przyjezdnych swoimi propozycjami tanich noclegów. Ewidentnie nie jest to wyjątkowy powód na skorzystanie z tej formy turystyki. Czasami bowiem w pobliżu nie ma żadnych większych atrakcji, lecz można wypocząć z dala od miejskiego zgiełku i pooddychać świeżym powietrzem.