Zakładając, że wspina się team dwuosobowy, w skład całego układu asekuracyjnego wchodzą wynikające szczegóły składowe: dolne stanowisko asekuracyjne, asekurujący ze swoim własnym zabezpieczeniem oraz sposobem zabezpieczenia, lina łącząca obydwu wspinaczy przytwierdzona do uprzęży asekuracyjnych za wsparciem dobrych węzłów, punkty asekuracyjne na odcinku między asekurującym jakie sam założy dla zabezpieczenia drugiego z partnerów. Kolejność przedsięwzięć asekuracyjnego składu wspinaczkowego następuje już z powyższego układu asekuracyjnego. U podnóża zaplanowanej drogi wspinacze zakładają stanowisko asekuracyjne jeden z nich, nazwijmy go B- będzie asekurował tego, który będzie szedł do góry jako pierwszy- A.

Wspinający zakłada miejsca asekuracyjne jakie mają za zadanie minimalizować potencjalny upadek prowadzącego, wpinając do nich linę. Jeśli zaplanowana trasa jest dłuższa aniżeli lina, to wspinacz A w jakimś emitującym się do tego położeniu zakłada stanowisko asekurujące. Będzie ono sprzyjało do ubezpieczenia wspinacza B, jaki po zlikwidowaniu nie korzystnego już stanowiska zaczyna się wspinać. Elementy oprzyrządowania wspinacza są niezbędne w trakcie jakiejkolwiek wspinaczki w górach. Wspinacze używają jednakże cały czas szereg pobocznych bajerów, z jakich co poniektóre są w stanie być wprost wymagane na wyjątkowo zawiłe kosztowny.

Wypada do nich proszek magnezjowy, noszony w szczególnym woreczku, w którym macza się palce, co zapewnia im o wiele poprawniejszą przyczepność na drobnych chwytach, to wykorzystują fachowcy z Alptrek.PL – Usługi Wysokościowe Warszawa. Wspinaczka technika sztucznych ułatwień wymaga stosowania tak zwanych ławeczek podciągowych. Są to dwie krótkie, trzy lub czteroszczeblowe drabinki podwieszane do osadzonej kostki czy tez haka. W terenie nazbyt skomplikowanym do wspinania klasycznego, stając w ławeczkach wspinacz może wyszukać i przygotować kolejny punkt asekuracyjny. Ławeczki mogą być zrobione z taśmy nylonowej lub ewentualnie z aluminium szczebelków powiązanych cienka linką. Wczepia się je do punktów asekuracyjnych lub ewentualnie pomocniczych, jeśli są za słabe do asekuracji, za pomocą karabinków lub metalowych haczyków. Wspinanie się na nowych drogach prowadzących płytami pozbawionymi szczelin czy rys może wymagać użycia spitów do asekuracji.