Człowiek konstruując własny dom korzysta z usług projektantów, architektów czy dekoratorów mieszkalnych wnętrz. W dobie Internetu wszystkie materiały są dostępne na znaczną skalę – począwszy od najtańszych a przerwawszy na luksusowych. Wolno wybierać w nieskończoność farby, odcień oraz rodzaj podłogi lub materiał na parapety. Coraz to częściej do aranżacji wnętrz mieszkalnych użytkuje się kamień naturalny, jaki wydawałoby się jest produktem dla elity, w realności jest to materiał dla każdej kieszeni.

W projektach aranżacji wnętrza wybitnie nieraz znajduje się granitowe blaty kuchenne bądź marmurowe blaciki do toalety, które sprawiają, iż nawet najmniejsza toaleta nabiera elegancji. Tak zaprojektowane wnętrze mieszkalne, nie kosztuje niemało, a nabiera estetycznego oraz luksusowego wyglądu. Ludzie aranżując wnętrze chcą mieć odrobinę luksusu w rozsądnych cenach, w związku z czym w szeregu przypadków sięgają też po marmurowe parapety, które nie wyłącznie poprawnie prezentują się we wnętrzu, co okazują się być bardziej wytrwałe aniżeli blaszane.

To naturalnie dzięki takim rozwiązaniom wnętrza mieszkania nabierają charakteru. Coraz więcej ludzi na południu Polski wraca do swoich góralskich korzeni. W związku z czym aranżują wnętrze własnego domu przy użyciu wielu drewnianych propozycji wykończeniowych bądź też producent świec, to właśnie dzięki jakim wystrój wnętrza domu przenosi odwiedzających do tradycji danego regiony.

Aranżacja wnętrz u ludzi doceniających sobie kulturę góralską przeważnie składa się z drewnianych schodów z grubymi balustradami, podwieszanego sufitu z odsłoniętymi belkami stropowymi z drewna, do tego grube oraz kolorowe firany, które sprawiają, iż wnętrze staje się bardziej przytulne. Co więcej, jadąc autem po południowej Polsce ujrzeć można niemało lokali gastronomicznych, które zostały zaprojektowane jako stare chałupy – tzw. karczmy góralskie. W takich lokalach aranżacja mieszkalnych wnętrz zazwyczaj zawiera stare gliniane lub ewentualnie miedziane naczynia, duże oraz tym samym drewniane podłogi oraz stoły, krzesła obłożone skórami zwierząt bądź ich imitacją. Tak urządzone wnętrza domu często jednoczone są także z trafnym polskim jedzeniem oraz przyciągają konsumentów nie tylko wyglądam, ale oraz zapachem.